zgniłozielona kupka

Zajmowanie się niemowlakami dosyć często może kojarzyć się z momentami niepokoju lub nawet grozy. Jednym z takich przykładów, w przypadku młodych rodziców może okazać się – nietypowy kolor stolca maluszka.

Czy zielona kupka u niemowlaka jest groźna?

Zielona kupka, bo to właśnie tego tematu będzie dotyczył ten wpis, najczęściej nie powinna być bardzo niepokojąca i związana z groźnym dla naszego dziecka objawem, ale nie od dziś wiadomo, że powinno się przyglądać zawartości pieluchy i obserwować naszego maluszka, aby nieustannie sprawdzać, czy wszystko jest z nim w porządku. Bardzo często zdarza się pierwszy stolec maluszka – smółka, przybiera ciemnozieloną barwę, co może być wynikiem beztlenowej przemiany żółci w układzie pokarmowym. Taki stan może się utrzymywać przez pierwsze kilka dni życia naszego maleństwa, aż do momentu, gdy jelita całkowicie się oczyszczą z pozostałości po przetrawionych wodach płodowych.

Kupki te nazywa się również kupkami przejściowymi, których kolor także może przybierać barwę zielono-brązową  lub zielono-żółtą. W przypadku dorosłych osób również może wystąpić zielony stolec, ale w tej sytuacji jedyną tego przyczyną, jest rodzaj stosowanej diety, która jest bardzo bogata w zielone warzywa.

Zielona kupka u niemowlaka – przyczyny

zielona kupka u niemowlaka

https://pixabay.com/pl/

Nietypowy kolor stolca może pojawić się także w przypadku dzieci, które są karmione za pomocą naturalnego mleka matki. Jest to najprawdopodobniej wynikiem dużej wrażliwości na jakiś z produktów, który został spożyty przez matkę. W tym przypadku warto zaobserwować również, czy w stolcu występuje krew lub jakiś inny śluz, wówczas koniecznie należy skonsultować się z lekarzem i na jakiś czas zrezygnować ze spożywania określonej grupy produktów, która może wywoływać tego rodzaju reakcje u dziecka. Niekiedy za zielony kolor kup, mogą odpowiadać herbatki laktacyjne, które są np. pite przez mamę – najczęściej po ich odstawieniu, kolor stolca samoistnie wraca do normy.

Pamiętaj jednak, aby samodzielnie nigdy nie podejmować decyzji o stosowaniu jakichkolwiek suplementów diety, czy ziół w czasie, gdy karmisz piersią. Zawsze skonsultuj się uprzednio z lekarzem.

Zielona kupka u maluszka może pojawiać się również po zjedzeniu pokarmu, który jest zabarwiony biliwerdyną, która jest z kolei utleniona za pomocą pomarańczowego barwnika żółci. Jeżeli pokarm jest lekkostrawny, a pasaż jelitowy jest bardzo szybki, stolec również może posiadać zielone zabarwienie. W przypadku starszych dzieci takie objawy mogą następować po zjedzeniu bardzo intensywnie zielonych produktów takich, jak np. szpinak, jarmuż lub brokuły. Jednak nie należy tego traktować, jako powód do niepokoju, jeżeli nie zauważyliśmy innych towarzyszących temu objawów.

zielona kupka u niemowląt

https://pixabay.com/pl/

Zielona kupka może być powodem do podawania dziecku mleka modyfikowanego, które jest fortyfikowane za pomocą żelaza. Jeżeli jednak nie pojawiają się w niemowlaka inne objawy, z dużym prawdopodobieństwem zielony kolor stolca nie jest niczym groźnym i z pewnością w krótkim czasie, kolor kupki powinien wrócić do normy. Jeżeli nasze dziecko przyjmuje leki, albo inne preparaty, które posiadają w swoim składzie dużą zawartość żelaza, także powinniśmy spodziewać się zmiany kupki na kolor zielony. Jednak warto w tym przypadku mieć na uwadze to, że kolor stolca może być oznaką, że w określonym produkcie była duża ilość żelaza, ale również tego, że może być to sygnał do tego, że żelazo nie jest przyswajane przez organizm we właściwy sposób. Jeżeli podajesz swojemu dziecku zmodyfikowane mleko, które posiada zhydrolizowane białko, to również należy spodziewać się zielonych stolców u maluszka.

Jednak stolec w zielonym kolorze może również być jednym z objawów choroby takiej, jak infekcja bakteryjna, wirusowa lub żółtaczka. Kupka o zielonym zabarwieniu może być sygnałem, który będzie wskazywał na możliwe problemy z mikrobiotą jelitową, stąd jeżeli takie objawy utrzymują się stosunkowo długo u Twojego maluszka, koniecznie skonsultuj się z pediatrą i wykonaj odpowiednie badania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOlej z pestek dyni
Następny artykułMiód akacjowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here