jaspis kamień właściwości
https://pixabay.com/pl

Jaspis jest skałą osadową, drobnoziarnistą, zbitą, która zbudowana jest z kwarcu i chalcedonu – najczęściej występują one w zmiennych proporcjach. Zawiera minerały różnego rodzaju, które pełnią rolę domieszek, zalicza się do nich m.in. aktynolit, chloryty, epidot, goethyt, hematyt, magnetyt, mangan, zoisyt. Związki żelaza powodują, że jaspis przybiera brązową, czerwoną, zieloną lub żółtą barwę.

Jaspis – właściwości

– Barwa: wszystkie barwy, pasiasty lub plamisty

– Gęstość: 2,58 -2,91 g/cm3

– Łupliwość: brak

– Przełam: haczykowaty, muszlowy

– Rysa: biała, żółta, brązowa, czerwona

– Twardość w skali Mohsa: 6,5 -7

– Układ krystalograficzny: trygonalny

– Wzór chemiczny: SiO2

Jaspis jest jedną z odmian chalcedonu, podobnie jak onyks, jednak jego ziarnista struktura, sprawia, że niekiedy traktuje się go również jako samodzielną grupę, która kategoryzowana jest pośród kwarców.

Jaspis rodzaje

jaspis jak rozpoznac
https://pixabay.com/pl

– basanit – drobnoziarnisty, czarny. Stosowany przez jubilerów do próby rysy.

– jaspis agatowy – żółto, brązowo lub zielono nakrapiany, zrośnięty z agatem.

– jaspis egipski –  silnie żółty i czerwony.

– jaspis pejzażowy – brązowy, przypominający pejzaż rysunek wywołany tlenkiem żelaza.

– jaspis pasiasty – struktura warstwowa z szerszymi lub węższymi pasami.

– jaspis z Nunkirchen – białoszarawy, znaleziony w Nadrenii. Barwiony błękitem berlińskim, jako „niemiecki lapis” – imituje lapis lazuli.

– mokait – z różowymi lub jasnoczerwonymi chmurkami. Znaleziony w Australii.

– rogowiec – bardzo drobnoziarnisty, szary, brązowoczerwony, rzadziej zielony lub czarny.

– silex – żółto i brązowoczerwono plamisty lub pasiasty.

– unakit – kamień zieleno – różowy, często z domieszkami kwarcu.

Jaspis kamień – Występowanie

Jaspis najczęściej występuje w skałach osadowych, przybierając postać drobnych wkładek, które są wypełnieniem żył lub szczelin, a także można go spotkać w postaci buł. Bardzo często przybierają formę otoczaków, w osadach aluwialnych, oraz lodowcach. Jaspis jest bardzo szeroko rozpowszechniony, ponieważ niekiedy tworzy duże wystąpienia, które mają charakter złożowy.

Dokładne miejsca występowania:

– W Polsce: Niedźwiedzia Góra, k. Krzeszowic.

– Na świecie: Meksyk, USA, Rosja, Chiny, Indie.

Jaspis czerwony – zastosowanie

jesteś piękny jak jaspis
https://pixabay.com/pl

– atrakcyjne jego odmiany są poszukiwane przez kolekcjonerów

– materiał dekoracyjny, do wyrobu przedmiotów użytkowych i artystycznych

– materiał jubilerski

– używany jako kamień okładzinowy

Ciekawostki – jaspis

Za pomocą dwunastu szlachetnych kamieni, ozdobiony był pektorał, którego używał Arcykapłan w Świątyni Jerozolimskiej. Każdy z kamieni był symbolem jednego z dwunastu pokoleń Izraela. Jaspis oznaczał pokolenie Judy, z którego m.in. wywodzi się Jezus Chrystus i Św. Jan. Z kolei w apokalipsie użyto jaspisu, jako symbolu Chrystusa- Boga (Ap 4,3; Ap 21,18-19).

Jaspis popularnie uważany jest za kamień antystresowy, który odpowiada za wzmacnianie systemu odporności, poprawia słuch, wzrok, a także wspomaga leczenie nerek, śledziony i wątroby. Wzbudza chęci do usamodzielnienia i ustatkowania się. Sprzyja zakładaniu rodziny. W związkach dba o spokój, harmonię i pełne zaufanie. Może być utożsamiany z balsamem dla duszy, ponieważ wspiera rodzinę i partnerstwo. Jest pomocny w unikaniu bardzo spontanicznego wzburzania. Jaspisy należą do bardzo możnych talizmanów, które poprawiają atmosferę w rodzinie i w pracy.

Jaspis kamień – znaczenie

jaspis znaczeni
https://pixabay.com/pl

Jaspis jest z pozoru mało wyróżniającą się skałą osadową, która pochodzi głównie z pradawnych mórz. Ten kamień dzieli się na wiele różnego rodzaju odmian i wersji kolorystycznych, które uzależnione są głównie od domieszek mineralnych. Charakterystycznymi cechami niemal wszystkich jaspisów jest fakt, że nie są przejrzyste i najczęściej występują z bardzo delikatnym tłustym i śliskim połyskiem.

Co to jest jaspis? – nazwa

Jaspis, to kamień, który niezwykle często nazywany jest matką wszystkich kamieni. Jego nazwa bierze się głównie z języka greckiego – jaspis, który w dokładnym tłumaczeniu oznacza cętkowany kamień. Ten minerał doskonale znany był już w czasach starożytnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here