Farbowanie ubrań jest jednym z bardziej ekonomicznych i optymalnych rozwiązań, w momencie gdy nasze ulubione ubrania lub inne tekstylia tracą swoje nieskazitelne kolory i wymagają tzw. naprawy w tym kierunku. Farbowanie tkanin można samodzielnie wykonać w domu, a potrzebne nam będą do tego jedynie odpowiednie barwniki. Sprawdź jak i czym farbować nasze ubrania, by mogły zabłysnąć na nowo.
Jak farbować ubranie?
Niemal każdy proces farbowania ubrań, można wykonać samodzielnie we własnym domu. Oczywiście o ile nie rozważamy farbowania poliestru, to bez względu na to czy chcemy zająć się naszymi wyblakłymi spodniami, czy sukienką, albo bluzką – każdy proces możemy wykonać przy użyciu własnych rąk. Niezbędna do tego będzie jedynie specjalnie przeznaczona do tego farba.
Farbowanie ubrań – instrukcja krok po kroku
- Po pierwsze musimy rozcieńczyć farbę w pojemnikach zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu.
- Po drugie należy odcedzić powstały roztwór i wlać go do metalowego pojemnika;
- Po trzecie włożyć właściwą rzecz do naczynia, aby fałdy nie „sklejały się” między sobą;
- Po czwarte w razie potrzeby dodać wodę, w celu całkowitego pokrycia ubrania;
- Po czwarte należy „mieszać” ubrania, aby farba dobrze wchłaniała się w materiał.
Twoja czarna sukienka wymaga odświeżenia swojego koloru? Nie zapomnij sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonana, ponieważ domowa metoda farbowania nie sprawdza się w przypadku poliestru i innych materiałów syntetycznych. Tego typu materiały można farbować jedynie w pralni chemicznej.
Jest to oczywiście wykonalne, podobnie jak w pierwszym przypadku, ale wymaga nieco więcej wiedzy i zaangażowania:
- Pierwszy krok: wymieszaj farbę zgodnie z instrukcjami na opakowaniu;
- Drugi krok: powstały roztwór należy wlać do przegródki, gdzie zwykle umieszczamy proszek do prania;
- Trzeci krok: następnie zwilż odpowiednie ubrania w wodzie i załaduj je do maszyny;
- Czwarty krok: wybierz program, w którym woda ogrzewa się do 95 ° C;
- Piąty krok: następnie należy prać ubrania przez co najmniej pół godziny, a po wszystkim spłucz pofarbowane ubranie w zimnej wodzie.
Po farbowaniu w bębnie pralki bardzo często zauważamy, że pojawiają się cząsteczki barwnika, które bezwzględnie należy usunąć. W celu przeprowadzenia takiego procesu należy jedynie wlać trochę wybielacza do komory, do której najczęściej wsypujemy proszek lub wlewamy płyn do prania, a następnie należy rozpocząć bezczynne mycie gorącą wodą.
Farbowanie tkanin
Farbowanie ubrań może różnić się co nieco, w zależności od tkaniny, z jakiej wykonane jest nasze ubranie. Każda z tkanin wyróżnia się właściwą dla siebie strukturą i gęstością włókien, stąd też posiada własne wymagania, które dotyczą procesów farbowania. Najłatwiejsze do farbowania są jeansy. Niemal natychmiast łapią farbę, szczególnie jeżeli dodamy składnik solny do barwiącego roztworu. Po takiej procedurze warto uważać na kolejne prania, ponieważ takie jeansy, mogą farbować wodę przez kolejne 2-3 prania. Stąd też należy je oddzielać w praniu.
Warto również pamiętać, ze wełniane tkaniny, niezbyt dobrze reagują na bardzo wysokie temperatury, co za tym idzie używanie na nich barwnika, może powodować uszkodzenia. Zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w farbę, która aktywuje się w dużo niższych temperaturach niż 90-100°C i użyć w tym celu pralki, dzięki czemu będziemy mogli mieć większą kontrolę nad temperaturą wody, którą używamy w tym procesie.
W przypadku chęci użycia barwników na produktach wełnianych warto wyposażyć się w specjalnie przeznaczone do tego produkty tzw. kadzi. Niestety korzystanie z nich jest trochę bardziej skomplikowane niż w przypadku standardowej procedury farbowania, natomiast zapewniają one naprawdę wysokiej jakości wyniki.
Rzeczy wykonane z bawełny dużo lepiej wychwytują farbę, jeżeli na samym początku dodamy sól do roztworu z barwnikiem. W celu uzyskania lekkiego tonu potrzebujemy ok. 2 łyżek w przeliczeniu na kilogram odzieży.