plamienie implantacyjne zdjęcia
Picture of unhappy displeased young Afro American woman in ragged jeans and white top sitting on sofa with hands on her stomach having periods, suffering from cramps, looking with painful expression

Starasz się o dziecko? A mimo to zamiast miesiączki, zaczyna pojawiać się u Ciebie znacznie mniejsze niż do tej pory krwawienie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, bo może to być pozytywną oznaką, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem może to być plamienie implantacyjne, które nazywane jest przez niektórych również krwawieniem implantacyjnym. Może ono stanowić jeden z wczesnych objawów zajścia w ciążę. Co może być przyczyną plamienia implantacyjnego? Ile trwa plamienie implantacyjne i jak nie pomylić go z menstruacją?

Krwawienie implantacyjne – co to jest?

Dla wielu kobiet, które podejmują wszelkie próby zajścia w ciążę krwawienie implantacyjne, w wielu przypadkach kojarzone jest tylko z jednym – oznacza kolejną miesiączkę. Jednak może to stanowić plamienie implantacyjne, które z kolei może być pierwszym sygnałem, który będzie wskazywał na wczesne objawy ciąży. Kilka kropel krwi, które mogą pojawić się na wkładce higienicznej lub bieliźnie, mogą oznaczać, że doszło właśnie do zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Plamienie implantacyjne występuje jedynie u ok.25-30% wszystkich kobiet, co oznacza, że nie zawsze się pojawia. W literaturze ginekologiczno-położniczej – plamienie implantacyjne, które pojawia się jako jedyny objaw, nie jest uznawane za objaw ciąży, jednak mimo to jest z nią bez dwóch zdań bezpośrednio związane. Istotnym faktem jest również to, że w żadnym wypadku nie stanowi to zagrożenia nie tylko dla utrzymania ciąży, ale i również zdrowia przyszłej mamy.

Plamienie implantacyjne – kiedy się pojawia?

plamienie implantacyjne forum

https://https://pl.freepik.com/pl

Proces zapłodnienia nie należy do najłatwiejszych. Aby mogło mieć miejsce, nie wystarczy jedynie połączenie komórki jajowej z plemnikiem, niezwykle ważny w tym wszystkim jest również czas i miejsce. Do zapłodnienia, którym jest połączenie gamety męskiej z żeńską, najczęściej dochodzi w jajowodzie. Powstała w ten sposób zygota, która złożona jest z 46 chromosomów, rozpoczyna wraz z tym momentem swoją wędrówkę do macicy, w tym czasie podlega licznym podziałom. Z zygoty, która jest w stadium moruli i nieco przypomina swoim wyglądem owoc morwy – powstaje blastocysta, która składa się z kolei z dwóch warstw. Pierwsza warstwa, zewnętrzna pełni funkcję implementacji w ściance macicy i z czasem przekształca się ona w łożysko. Z kolei z drugiej, wewnętrznej w przyszłości powstają wszystkie tkanki zarodka, a także większość błon płodowych.

Sama droga, jaką zmuszony jest pokonać zarodek w jajowodzie, zajmuje mu ok. 2-3 dni. Z kolei zagnieżdżenie się w ściance macicy ma miejsce dopiero od 6 do 12 doby, po zapłodnieniu. Aby odpowiednio przyjąć nowego mieszkańca – macica zmuszona jest do tego, aby właściwie się przygotować. Stan gotowości błony śluzowej na przyjęcie zarodka nazywany jest receptywnością endometrium. Najczęściej występuje od 19 do 21 dnia cyklu menstruacyjnego.

Plamienie implantacyjne – objawy

Zarówno funkcje, jak i również budowa endometrium, czyli błony śluzowej macicy, przechodzą różne okresowe zmiany, w kolejnych fazach cyklu miesiączkowego. Jego odpowiednie funkcjonowanie jest niezbędnym elementem do właściwego zagnieżdżenia się zarodka tuż po zapłodnieniu i prawidłowego rozwoju w czasie trwania całej ciąży. Błona śluzowa bezpośrednio przed owulacją jest stosunkowo mocno przekrwiona, co może mieć związek m.in. z działaniem progesteronu i estrogenu, które właśnie w tej fazie cyklu osiągają swoją maksymalną wartość.

plamienie implantacyjne kolor

https://www.pexels.com/pl

Z takiego powodu, w czasie zagnieżdżania się zarodka, może bardzo szybko i łatwo dojść do przypadkowego mechanicznego uszkodzenia naczynia krwionośnego, co będzie się objawiało w sposób zauważalny dla kobiet – krwawieniem implantacyjnym. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że są to jedne z bardziej normalnych i typowych dla organizmu kobiety objawów fizjologicznych, które nie powinny budzić u niej obaw. Jednak niezwykle istotne w tym czasie jest to, aby wstrzymać się od aktywności seksualnej zbytniego forsowania się ćwiczeniami, a także unikać podnoszenia bardzo dużych ciężarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here