Na czym polega badanie przepływu żył

Badanie przepływu żył wykorzystywane jest do diagnozowania zróżnicowanych problemów zdrowotnych w ich obrębie. Warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega tego rodzaju badanie.

Na czym polega badanie przepływu żył?

Badania żył realizowane są w formie nieinwazyjnej. Dzięki nim możliwa jest ocena stanu żył, a także tętnic, które znajdują się w ciele człowieka. Cały proces realizowany jest z wykorzystaniem aparatu ultrasonograficznego, czyli potocznie aparatu USG, który dodatkowo wykorzystuje efekt Dopplera. Przepływy krwi widoczne są na ekranie monitora, dzięki czemu lekarz może je w odpowiedni sposób ocenić. Jest to niezbędne do postawienia właściwej diagnozy.

Kiedy wykonuje się badanie żył?

Badanie żył realizowane jest najczęściej w przypadku podejrzewania pojawienia się różnych schorzeń, a także w celu ich diagnozowania oraz kontroli. Wśród problemów zdrowotnych, które będą widoczne w tego rodzaju badaniach, można w szczególności wymienić miażdżycę, a także chorobę zakrzepową żył. Zmiany chorobowe w naczyniach krwionośnych są zazwyczaj bardzo dobrze widoczne, dlatego lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie, które będzie zapobiegało pojawianiu się dalszych problemów.

Przeciwwskazania do badania żył

Badanie przepływu żył nie jest inwazyjne oraz jest całkowicie bezbolesne. Jest w pełni bezpieczne dla pacjenta, dlatego nie ma większych przeciwwskazań co do jego wykonywania. Jednak badanie żył warto przesunąć na inny termin, jeśli aktualnie zmaga się z różnego rodzaju problemami skórnymi w miejscach, które mają podlegać badaniu. Wśród nich można na przykład wymienić oparzenia oraz otwarte rany. Oprócz tego termin badania warto również przenieść na późniejszy termin w przypadku złamań.

Jak przebiega badanie żył?

W celu udania się na Badania żył niezbędne jest uzyskanie stosownego skierowania od lekarza specjalisty, który określi istotę występujących problemów. Podczas badania powinny zostać odsłonięte wszystkie miejsca, które będą sprawdzane. Lekarz przykłada do nich głowicę aparatu dopplerowskiego, dzięki której możliwe jest uzyskanie obrazu żył na ekranie monitora. Sprawia to, że możliwe jest wychwycenie wszelkich nieprawidłowości, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here