tatuaż

Tatuaż jest jedną z form modyfikacji naszego ciała, która polega na wprowadzeniu odpowiedniej ilości tuszu do warstwy skóry właściwej, w taki sposób, aby zmienić pigment skóry. W zachodnich krajach ok. 15% ludzi posiada chociaż jeden tatuaż. Najczęściej mogą nim się poszczycić osoby młode i mężczyźni.

Skąd się wziął tatuaż?

Na początku tatuaże były wykonywane jedynie podczas rytualnych obrzędów. Wiele kultur dopuszczało do nich tylko nielicznych ze swoich członków – najczęściej tatuaż mogli posiadać jedynie wojowie plemienni. Tego rodzaju ozdoby pojawiające się na skórze wojowników, szczególnie często można było spotkać u ludzi wywodzących się z kultur polinezyjskich. Wówczas zdobycie pierwszego i każdego kolejnego tatuażu, musiało się wiązać z zabiciem jednego z wrogów. Samo zabicie nie wystarczało, ówczesne wierzenia obligowały dodatkowo do pokazania się ze ściętą głową przeciwnika. Słowo „tatuaż” bierze się od samoańskiego słowa – tatau, które zostało zapisane przez żeglarzy i podróżników w XVIII wieku. Do najbardziej rozpoznawalnych należą maoryskie tatuaże twarzy, znane również z określenia moko.

Tatuaż znany był już za czasów zamierzchłej starożytności. Zakaz tatuowania ciała można znaleźć już w Biblii w Księdze Kapłańskiej 19,28. O tatuażach, które miały miejsce wśród starożytnych plemion Brytanii pisał m.in. Pomponiusz Mela, wskazując na to, że do tatuowania skóry używano koloru niebieskiego. Z kolei Trakowie tatuowali dzieci, które pochodziły z szanowanych rodzin, w przypadku Getów, tatuowano niewolników. Natomiast Rzymianie za pomocą tatuażów naznaczali twarz lub inne części ciała skazańców.

tatuaze meskie rękaw

https://pixabay.com/pl/

Ahmad ibn Fadlan – średniowieczny autor muzułmański, zajmował się opisywaniem tatuaży wikińskich. Od tamtego czasu przez wiele wieków tatuaż uważany był w Ameryce i Europie, za temat tabu, który dozwolony był jedynie wśród więźniów, a także w świecie przestępców. Takie zwyczaje znalazły szczególne poparcie w odniesieniu do tradycji wschodnich, w których tatuaże świadczyły o klasyfikacji w hierarchiach mafijnych.

W obecnych czasach tatuaż nie jest już raczej zaliczany do tematów tabu, czy znaków charakterystycznych, np. dla osób mających związek z przestępczością, pomimo że coraz więcej młodzieżowych grup nadal jest wierna takiej formy potwierdzenia swojej przynależności do określonej społeczności. Są również osoby, którym religia bezwzględnie zabrania tatuowania ciała.

Proces wykonania tatuażu

Wykonywaniem tatuażu powinna zajmować się jedynie osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje, które są do tego niezbędne. Może to wynikać m.in. z tego, że czasami podczas wykonywania zabiegu, mogą pojawić się określone problemy lub powikłania na skórze. Przy wyborze właściwego studia, warto kierować się starannością i odpowiednimi kwalifikacjami osoby zajmującej się wykonywaniem zabiegu, ponieważ korzystanie z usług takiego miejsca, może wiązać się z groźnymi wirusami, takimi jak HBV, HCC, czy nawet HIV.

tatuaż rękaw męski

https://pixabay.com/pl/

W salonie tatuażu, jego pracownicy powinni korzystać tylko i wyłącznie ze sprzętu jednorazowego, natomiast jeśli chodzi o sam zabieg, to należy go przeprowadzać w zmienianych za każdym razem jednorazowych, a najlepiej chirurgicznych rękawiczkach. Jedną z bardziej istotnych informacji jest również używanie jednorazowych pojemniczków, które są przeznaczone na tusz, w celu ochrony przed możliwością przeniesienia drobnoustrojów, które mogą okazać się niebezpieczne, do naczynia zawierającego tusz, które jest przeznaczone dla kolejnych klientów.

Podejmując decyzję o chęci zrobienia sobie tatuażu, warto mieć na uwadze fakt, że żaden tatuaż nawet taki, który jest permanentny, nie będzie wieczny. Jest to m.in. związane z wchłanianiem barwnika przez naszą skórę, różnymi procesami wymiany komórek, oraz zmianami w rozciągłości skóry, które powodowane są nieznacznymi zniekształceniami.  Stąd też przed każdym zabiegiem, warto skorzystać z rad specjalistów, odnośnie tego, jakie miejsca na ciele człowieka są rekomendowane do wykonania tatuażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here