miód akacjowy

Miód akacjowy, należy do nielicznej grupy miodów, które charakteryzują się niezwykle jasną barwą. Najczęściej mówi się o nim, że jest – jasnosłomkowy. Płynna postać miodu tzw. patoka, przybiera czasem tak jasny kolor, że można mieć wrażenie, że jest bezbarwna. Pozyskuje się go w okresie kwitnienia robinii akacjowej – białej lipy, która jest doskonałym materiałem miododajnym dla pszczół. Ponadto jest bardzo cennym źródłem, korzystnych dla naszego organizmu substancji. Ten rodzaj miodu charakteryzuje się wysoką zawartością szybko przyswajalnych węglowodanów, przez co może być pomocny w stanach wyczerpania, a także przewlekłego zmęczenia.

Miód akacjowy – cenne składniki odżywcze

Miód akacjowy posiada bardzo dużo cennych dla nas witamin i składników odżywczych, które możemy dostarczać do naszego organizmu, spożywając ten złocisty słodki płyn. Ich regularne przyjmowanie, może wpłynąć np. na wzmocnienie naszego układu odpornościowego. W jego składzie można również znaleźć duże ilości biotyny, kwasu foliowego i kwasu pantotenowego.

Jedną z największych grup w miodzie stanowią, pomimo wszystkiego węglowodany takie, jak glukoza i fruktoza. Można znaleźć w jego składzie również kwasy organiczne, które mają największy wpływ na smak miodu akacjowego, jest to kwas:

– cytrynowy

– glukonowy

– jabłkowy

O jego aromacie mogą zadecydować również olejki eteryczne, które pochodzą z nektaru. Łącznie w miodzie akacjowym występuje ponad 50  substancji aromatycznych, wśród których można wyodrębnić m.in. aldehydy, estry oraz związki polifenolowe.

miód akacjowy właściwości

https://pixabay.com/pl/

Występują w nim również barwniki takie, jak karotenoidy, od których uzależniony jest kolor miodu. Zawartość związków azotowych, jest na bardzo niskim poziomie, a z kolei jedną z ważniejszych wartości pod względem biologicznym, pełnią w nim enzymy. Równie istotną substancją, którą można spotkać w miodzie, jest nadtlenek wodoru, ze względu na to, że wykazuje on antyseptyczne właściwości.

W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że obecne są w jego składzie substancje o charakterze hormonalnym, jak i również acetylocholina, która wręcz zbawiennie wpływa na nasz układ krwionośny i pracę serca. Ponadto, dojrzały miód akacjowy, charakteryzuje się znacznie wyższą zawartością sacharozy, w porównaniu do innych miodów nektarowych. Posiada on jednak niską ilość związków mineralnych, przez co sprawia, że jego właściwości antybiotyczne, są na równie niskim poziomie. Miód akacjowy, podobnie, jak i kwiaty akacji, posiada flawonoidy.

Smak, barwa i zapach miodu akacjowego

Miód akacjowy powszechnie uważany jest za jeden z najjaśniejszych rodzajów miodu, miód akacjowy, który przybiera płynną postać, jest niemal bezbarwny lub posiada jedynie jasnosłomkowy kolor. Przybiera postać gęstego syropu, a jego smak jest bardzo łagodny. Miód akacjowy zaliczany jest do grupy bardzo słodkich miodów, które są chętnie konsumowane nie tylko przez dorosłych, ale i również przez dzieci. Jego zapach z jednej strony jest bardzo intensywny, ale z drugiej przyjemny. Wyczuwalny jest w nim aromat kwiatów akacji. Proces krystalizacji miodu, ze względu na bardzo wysoką zawartość fruktozy, przebiega stosunkowo wolno. Zdarzają się przypadki, gdzie nawet po roku od daty rozlewu, miód może nadal występować w półpłynnej postaci. Po zakończeniu procesu krystalizacji miód przybiera żółte lub kremowe zabarwienie.

Miód akacjowy – zastosowanie

miód a cukrzyca

https://pixabay.com/pl/

Produkt ten szczególnie zalecany jest przy wszystkich dolegliwościach związanych z zaburzeniem trawienia, nadkwaśności, skurczach, jak i również w przypadku zapalenia jelit i żołądka. Dodatkowo składniki miodu akacjowego, posiadają działanie osłonowe na żołądek, chroniąc go przed nadmierną ilością kwasów trawiennych. Ponadto miód akacjowy wspomaga detoksykację i usprawnia pracę wątroby.

Miód akacjowy zawiera bardzo dużą ilość cukrów prostych, stąd też polecany jest szczególnie w przypadku osób ze zwiększonym poziomem aktywności mózgu, zmęczonych fizycznie i psychicznie, oraz w sytuacji osłabienia organizmu. Dodatkowo miód akacjowy posiada właściwości uspokajające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here