kolory farby

W jaki sposób odpowiednio dobrać kolor farby do ściany, by jednocześnie pasowały do aranżacji wnętrza i nie rywalizowały ze sobą? W tym wpisie znajdziesz kilka ważnych zasad, odnoszących się do prawidłowego komponowania barw i wyrażania w ten sposób własnego stylu, aranżując domową przestrzeń. Koniecznie sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Kolory ścian – opcje do wyboru

Decydując się na konkretny kolor wnętrz, pamiętaj, że możesz mieć do wyboru kilka wersji różnych odcieni. Kolory mogą być ciemne lub jasne, pastelowe i nasycone, mogą być również przybrudzone i czyste. Należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor podstawowy, ale również na jego odcień i ton.

Aby odpowiednio stosować się do zasad dobierania kolorów, koniecznie postaw na spostrzegawczość. Możemy wziąć pod uwagę np. kolor niebieski, który występuje w ogromnej palecie odcieni. Mamy możliwość wyboru spośród granatów, czyli barw ciemnoniebieskich, baby blue, czyli takich o średnim nasyceniu, oraz kolorów pastelowych takich, jak błękit. Warto wspomnieć w tym miejscu również o takich kolorach, jak lazur, błękit egipski, szafir, błękit pruski, modry i wielu innych odcieniach.

kolor farb

https://pixabay.com/pl/

Wybór jest naprawdę ogromny, a każdy z kolorów może działać inaczej na odbiorcę i wpływać na wnętrze, w którym zostanie zastosowany. W jaki sposób prawidłowo dobrać kolory do ścian? Tak naprawdę, wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Przykładowo kolory jasne mogą dodawać światła we wnętrzu. Z kolei żywe barwy wpłyną na zwiększenie poziomu energii i dodadzą dynamiki, jednak należy na nie uważać, by z nimi nie przesadzić i nie zastosować zbyt intensywnych odcieni. Niestety w takim przypadku mogą powodować uczucie zmęczenia i wprowadzać chaos i nieporządek.

Ciemne kolory najczęściej są bardzo kojące i dają poczucie przytulności. Jednak zastosowane w nadmiarze, mogą powodować optyczne pomniejszenie małych pomieszczeń. Kolory pastelowe zazwyczaj są neutralne, stąd często wprowadzają harmonię i równowagę.

kolor bezowy

https://pixabay.com/pl/

W paletach firm zajmujących się produkcją farb znajdują się różne opcje podstawowych kolorów, dzięki którym już na wstępie będziemy posiadać wiele możliwości. Dzięki zastosowaniu właściwych farb, zasady dobierania kolorów ścian nie powinny sprawiać nikomu większych problemów. Można znaleźć tam m.in. jasne, lekkie błękity, ciemne granaty, a także korzystać z palety kolorów farb lateksowych. Między nimi można znaleźć np. żywe i mocne kolory.

Zasady dobierania kolorów ścian – jak mogą wpływać na nasze samopoczucie

Jeżeli jednak zależy Wam na poznaniu i umiejętnym stosowaniu zasad właściwego dobierania kolorów ścian, koniecznie zwróćcie uwagę, nie tylko na symboliczne znaczenie barw, ale przede wszystkim na to, jak wpływają na nasze samopoczucie. Jest to niezwykle indywidualna kwestia, wobec czego każdy musi znaleźć odpowiedź na pytanie: jakie kolory nas wyciszają, a przy jakich nasz poziom wigoru zaczyna wzrastać? Jakie kolory wpływają na to, że zaczynamy być smutni, a jakie nas rozweselają? Gdy już znajdziesz odpowiedź na te pytania, będziesz wiedziała, jak odpowiednio dobrać kolor ścian, by w tak zaaranżowanej przestrzeni czuć się dobrze i w ten sposób wydajnie odpoczywać.

Można również skorzystać z psychologii koloru, jednak to, jaki wpływ na nas mają poszczególne barwy, jest stosunkowo indywidualną sprawą. Przykładem może być kolor pomarańczowy, jeżeli nie lubisz tego koloru, to żadne argumenty nie będą w stanie Cię przekonać, że na większość ludzi ta barwa wpływa pozytywnie. Jednak na świecie istnieją pewne uniwersalne zasady, które mogą pomóc w wyborze palety kolorów do naszych wnętrz.

kolor mięta

https://pixabay.com/pl/

W jaki sposób dobrać kolor ścian i sufitu, tak aby wnętrze było przytulne? Jeżeli szukasz wyciszenia, nie stawiaj na bardzo jaskrawe odcienie, ponieważ mogą one bardzo mocno angażować oczy, mają one działanie silnie pobudzające i często nas męczą. Z kolei, jeśli potrzebujesz ożywić wnętrze, zdecyduj się na nieco bardziej czyste i intensywne kolory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here