Łóżko jednoosobowe

Wybór łóżka potrafi nastręczyć nie lada problemów. Wiele osób dopiero przystępując do jego zakupu, zdaje sobie sprawę, jak wielki ma ono wpływ na codzienny (a dokładnie conocny) odpoczynek. Dotyczy to zarówno singli jak i par, dla których dedykowane są łóżka o odmiennych rozmiarach. Poniżej skupiamy się na modelach łóżek jednoosobowych, na których bez problemu wyśpi się każda osoba. Podpowiadamy jakie powinny być rozmiary łóżka oraz na jakie dodatkowe cechy konstrukcyjne i użytkowe warto zwrócić uwagę. 

Łóżka dopasowane do użytkowników – czyli jakie? 

Łóżko na wymiar – to mebel, którego poszukuje każda osoba pragnąca wyposażyć swoją sypialnię. Niestety, wiele osób nie potrafi dokładnie określić upragnionego rozmiaru łóżka, a nawet nie do końca wie jak zabrać się za jego ustalenie. Sprawa jest tymczasem prosta – należy wziąć pod uwagę własną wysokość oraz ilość wolnej przestrzeni w sypialni. Zalecamy, by sięgać przede wszystkim po meble długie na przynajmniej 200 cm. Oczywiście, osoby ponadprzeciętnie wysokie powinny wybrać łóżko odpowiednio dłuższe. 

Szerokość jest nie mniej znaczącym rozmiarem. Łóżko nie powinno ograniczać Cię w możliwości przyjmowaniu wygodnych pozycji. Powinno być na tyle szerokie, byś mógł swobodnie przewracać się z boku na bok. Minimalna szerokość, poniżej której nie należy schodzić, to 90 cm. Niektórzy co prawda decydują się na zakup łóżka z ramą szeroką na 80 cm, jednak dotyczy to przede wszystkim nastolatków oraz osób o stosunkowo niedużych organizmach. 

Osoby dysponujące odpowiednio dużą sypialnią mogą także wybrać łóżka dwuosobowe. Wówczas dobrym pomysłem mogą okazać się meble szerokie na 140 cm. Na tak dużej powierzchni z łatwością rozrzucisz ramiona leżąc na wznak, a także przyjmiesz inne mniej i bardziej angażujące pozycje wypoczynkowe. 

Łóżko i materac – oraz jak je dobrać

Wygodne łóżko pojedyncze z materacem to najczęstszy wybór singli. Oprócz rozmiaru stelażu łóżkowego równie ważny jest rozmiar samego materaca. Może być on kupiony w zestawie z łóżkiem (co ma miejsce przykładowo podczas zakupów łóżka kontynentalnego) jak i osobno. W tym drugim wypadku konieczne będzie znalezienie takiego materaca, który będzie stabilny i dopasowany do szerokości ramy. Standardowe rozmiary materacy dla singli to przede wszystkim: 80×200, 90×200, 100×200. Jeśli Twoje łóżko ma inny rozmiar – większy lub mniej standardowy – z pewnością również dla niego znajdziesz dedykowany materac. 

Warto też zwrócić uwagę na grubość danego materaca, która w dużym stopniu zależy od jego konstrukcji. We wnętrzu mogą znajdować się kieszenie ze sprężynami, wzmacniające ich stabilność oraz przeciwdziałające powstającym z czasem odkształceniom. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest zakup materaca ze specjalnymi odseparowanymi od siebie strefami spania. Dzięki temu, wgłębienie powstające w jednej części materaca nie ma wpływu na zachowanie jego pozostałych części.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here