zimorodek

Zimorodek zwyczajny lub po prostu zimorodek, jest to gatunek ptaka, o niewielkich rozmiarach, który głównie żywi się niewielkimi rybami. Z ornitologicznego punktu widzenia występuje w podrodzinie zimorodków lub jest klasyfikowany w rodzinie zimorodkowatych.

Etymologia nazwy – zimorodek w Polsce

Nazwę ptaka – zimorodek – w języku polskim próbowano przyporządkować do ziemio-rodek, co oznacza „rodzący się w ziemi”, z tego powodu, że ten rodzaj ptaków, bardzo często zakłada gniazda w  norach lub urwiskach nad rzeką, a zdarza się również, że wybiera miejsca, które są bardzo oddalone od brzegów.

Niestety tłumaczenie to nie jest poprawne, ponieważ nazwa ptaka, w żaden sposób nie łączy się z ziemią, a za to, nawiązuje do zimy.

Zimorodek ptak – zasięg występowania

zimorodek zwyczajny

https://https://pixabay.com/pl

Występowanie zimorodka zwyczajnego jest uzależnione od gatunku:

A. atthis bengalensis – środ. Indie na wschód do płd.-wsch. Azji, płd. i wsch. Chiny, na północ do płd.-wsch. Syberii, wsch. Mongolia i Japonia; zimuje na Wielkich Wyspach Sundajskich, płn. Celebes, na wyspach Sula, płn. Molukach i Filipinach

A. atthis floresiana – Bali i Małe Wyspy Sundajskie na wschód do wysp Wetar i Timor

A. atthis ispida – płd. Norwegia, Wyspy Brytyjskie i Hiszpania, na wsch. do zach. Rosji i Rumunii; zimuje na południu w płd. Portugalii, płn. Afryce, na Cyprze i w Iraku

– A. atthis salomonensis – wyspa Nissan i Wyspy Salomona z Buka i Wyspą Bougainville’a na płd.-wsch. do Makiry

A. atthis taprobana – płd. Indie i Sri Lanka

– zimorodek kobaltowy (A. atthis hispidoides) – Celebes, Moluki i zachodnia część wyspy Nowa Gwinea oraz wybrzeża wsch. Nowej Gwinei z Archipelagiem Bismarcka, Wyspami d’Entrecasteaux i Luizjadami

– zimorodek zwyczajny (A. atthis atthis) – płn.-zach. Afryka i płd. oraz wsch. Hiszpania na wschód do Bułgarii, Afganistanu i płn.-zach. Indii, następnie na płn. do środ. Syberii i płn.-zach. Chin; zimuje na południu w Egipcie, płn.-wsch. Sudanie, Omanie i Pakistanie

Na obszarach, na których panuje łagodny klimat przez cały rok, zimorodek zwyczajny najczęściej nie podejmuje żadnych wędrówek. Jednak w przypadku terenów, gdzie zbiorniki wodne i rzeki zamarzają w czasie zimy, zimorodki podejmują wędrówki, najczęściej tuż po sezonie lęgowym. Znaczna większość z tych ptaków zimę spędza w południowych częściach obszaru lęgowego, jednak tylko niewielka ilość z nich przelatuje nad Morzem Śródziemnym, aby spędzić ten chłodniejszy okres w czasie roku w południowej części Afryki. Z kolei ptaki ze wschodniego zasięgu występowania wybierają Południowo-Wschodnią część Azji.

Zimorodki odbywają większość ze swoich wędrówek w porach nocnych. Niektóre z populacji żyjących na co dzień na Syberii muszą pokonywać dystans nawet 3000 km, które dzielą tereny zimowiska od terenów lęgowych.

jakiego koloru jest upierzenie zimorodka

https://https://pixabay.com/pl

Zimorodek zwyczajny jest bardzo szeroko rozprzestrzenionym gatunkiem ptaka w Europie, północnej Afryce i Azji, głównie można go spotkać na południe od równoleżnika 60° N. Jest jednym z bardziej powszechnych gatunków lęgowych na większości zasięgu, jaki znajduje się w Europie, a także w północnej Afryce, gdzie głównie zimuje. Nieliczne z jego populacji odbywają również lęgi na wybrzeżu Tunezji i Maroka.

W regionach, w których występuje klimat umiarkowany, zimorodek zasiedla głównie czyste i wolno płynące strumienie lub rzeki, a także jeziora, które posiadają silnie porośnięte roślinnością brzegi. Odwiedza głównie krzewy i zarośla, które charakteryzują się zwisającymi gałęziami, znajdującymi się blisko przy płytkiej i otwartej wodzie, w której najczęściej żerują. W czasie zimy znacznie częściej można je spotkać na wybrzeżach. Tropikalne populacje spotyka się przy wolno płynących rzekach, opodal namorzynowych strumieni, czy też bagien.

Zimorodki pełnią funkcję bardzo ważnych elementów w ekosystemie, są również bardzo dobrymi bioindykatorami zdrowia społeczności słodkowodnych. Jedne z najwyższych gęstości ptaków lęgowych, notuje się w siedliskach z czystą wodą, oraz takich, które posiadają drzewa i krzewy na brzegach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDla kogo rude włosy?
Następny artykułFiltry do butelek Dafi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here