onyks

Onyks jest minerałem, odmianą chalcedonu o równoległym ułożeniu warstw, przemiennie czarnej i białej. Jego nazwa wywodzi się z greckiego słowa όνυξ, które w wolnym tłumaczeniu oznacza pazur. Nawiązuje to do jego twardości, wyglądu, oraz ostrych krawędzi minerału. Czarno-biały onyks jest bardzo często nazywany zwyczajnym, czarnym lub arabskim. Onyks można również spotkać w kolorze białym i zielonym.

Występowanie onyksu

Onyksy, które występują naturalnie w przyrodzie, należą do jednych z rzadziej występujących skał. Można je spotkać na całym świecie, ponieważ powstają w pustkach pogazowych, znajdujących się w skałach wulkanicznych. Niezwykle często można uzyskać onyks ze sztucznych materiałów, które są produkowane na bazie agatów.

Już od czasów starożytnego Egiptu, w celu podkreślenia barwy onyksu, poddawano go różnego rodzaju przetwarzaniom. Dawniej większość onyksów, była wytwarzana w procesie zanurzenia i gotowania chalcedonu w roztworze cukru, a następnie zanurzaniu go w kwasie siarkowym, w celu zwęglenia cząsteczek cukru, które są zaadsorbowane w warstwach zewnętrznych chalcedonu. Już w czasach starożytnych, onyks uważany był za niezwykle szczęśliwy kamień, co udowadnia osobista pieczęć cesarza Chin, do której wytworzenia użyto właśnie onyksu.

Onyks – zastosowanie

biżuteria z onyksem

https://www.pexels.com/pl

Onyks doskonale znany był już w starożytności. Najczęściej używano go do wyrobu wcześniej wspomnianych pieczęci i kamei. W dzisiejszych czasach najczęściej używa się go do wykonywania miniaturowych rzeźb. Można również szlifować go w formie paciorków.

Onyks jest jednym z najlepszych materiałów do inkrustacji. Stanowi tym samym kamień kolekcjonerski, ozdobny i jubilerski.

Odmiany onyksu

Onyks arabski –  jego inną zwyczajową nazwą jest onyks właściwy, który występuje też pod nazwą onyks czarny lub chalcedonowy.

Niekwarcowe skały, które nazywa się onyksem

onyks znaczenie

https://www.pexels.com/pl

W kamieniarstwie, nazwy onyks używa się również, jako określenie procesu laminowania skał wapiennych, które są zbudowane niemal wyłącznie z przezroczystego sprarytu i nie zawierają bardziej istotnych domieszek składników ziarnistych.

– Onyks aragonitowy – inaczej nazwany jest kalcytowym lub marmurowym, jest pasiastą skałą węglanową występującą w barwach kremowo-brązowych.

Onyks z Châtillon – jest przeświecającą odmianą ofikalcytu, pochodzi z Châtillon, które mieści się we Włoszech.

Onyks egipski – jest odmianą onyksu marmurowego, pochodzącego z Egiptu.

Onyks meksykański – jest odmianą meksykańskiego onyksu marmurowego. Występuje w formach naciekowych, wykazując zielonkawą lub białą barwę. Znany jest również pod nazwą – onyks padrara.

Onyks pakistański – jest odmianą marmurowego onyksu pochodzącego z Pakistanu.

Onyks – symbol

Onyks jest symbolem mocy i siły. Dzięki niemu będziesz mogła stać się panią własnego losu. Nosząc go, pogłębiasz poczucie kontroli nad własnym życiem, obdarzając się takimi charakterystycznymi cechami, jak determinacja, odwaga, stanowczość i wytrwałość. Nazywany jest również przez niektórych kamieniem mądrości.

Jeżeli niemal każdego dnia jesteś zmuszona stawiać czoła bardzo stresującym sytuacjom, ten kamień z pewnością jest przeznaczony dla takich osób, jak Ty. Onyks jest rozpoznawalny m.in. z takich zalet, które dają siłę i potężnego kopa do działania wszystkim ludziom, którzy mają go na co dzień przy sobie, wpływając na zmniejszenie narażania ich na ekstremalny stres, zarówno ten umysłowy, jak i również emocjonalny. Pomoc, jaką zapewnia w podejmowaniu czasami nawet kluczowych decyzji dla w naszym życiu, jest wręcz nieoceniona.

Onyks – zapomnij o przeszłości

Biżuteria z onyksem, może przynosić równowagę dla umysłu i ciała, zapewniając przy tym moc, która wesprze swoim działaniem naszą psychikę. Wpływa na ułatwienie zmiany nawyków, eliminując przy tym negatywne myślenie, a także wyostrzenie naszych zmysłów. Onyks uważany jest powszechnie również za kamień, który przynosi duchową inspirację i jasność umysłu, pomagając wyciszyć emocje i łatwiej je opanować. Kamień ten jest niezwykle pomocny dla wszystkich ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here