śmieci

Szczegółowy sposób segregacji śmieci dokładnie określony jest w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Najgłówniejszą zasadą JSSO, czyli jednolitego Systemu Segregacji Odpadów, jest dokładne oddzielenie surowców od odpadów, które niestety nie nadają się do powtórnego przetwarzania. Jakie surowce należy oddzielać? Należą do nich m.in. metale i sztuczne tworzywa, papier, oraz odpady biodegradowalne, a także metal. Niektóre z gmin miały również możliwość podjęcia decyzji dotyczącej rozdzielenia szkła kolorowego, od szkła białego.

Osobne zbieranie papieru, szkła, tworzyw sztucznych, metalu, oraz oddzielanie odpadów biodegradowalnych, umożliwia uzyskanie najbardziej cennych i przede wszystkim pełnowartościowych surowców, które mogą być ponownie przetwarzane.

Segregując śmieci, bezwzględnie należy pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których można m.in. zaliczać zużyte baterie, akumulatory, lekarstwa, które utraciły już swój termin przydatności, zużyte świetlówki, odpady, które miały kontakt z substancjami żrącymi itp. Tego rodzaju śmieci nie wolno wyrzucać do pojemników przeznaczonych na odpady zmieszane. Można je oddawać w specjalnie przeznaczonych do tego punktach, a także w wyznaczonych sklepach, czy też aptekach – w przypadku leków. Można to również uczynić w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-ach, które są najczęściej organizowane przez gminy. Godziny otwarcia takich PSZOK-ów można sprawdzić np. na stronie internetowej własnej gminy.

segregacja śmieci

https://www.pexels.com/pl

Skoro uważasz, że segregowanie jest tak banalne, to czy wiesz co zrobić z takimi odpadami, jak np. karton po mleku? Czy należy wrzucić go do kontenera przeznaczonego na papier, a może do kontenera, który służy do wyrzucania aluminium, bo przecież nim jest on wyścielony od środka? Czy tłusty słoik np. po gołąbkach należy wyrzucać do szkła, czy może do odpadów zmieszanych? A co zrobić z obierkami po owocach lub warzywach? I tak po kolei z każdym nieco bardziej złożonym odpadem.

Karton po mleku jest jednym z przykładów opakowania wielo-materiałowego, którego należy wyrzucać… do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei pusty słoik po gołąbkach, należy wrzucić do pojemnika na szkło i nie ma tu większego znaczenia, że jest nieumyty, ponieważ i tak zostanie on poddany czyszczeniu w sortowni.

Obierki z owoców lub warzyw najlepiej umieścić w koszu przeznaczonym na kompost. Jeżeli nie posiadasz takiego przydomowego pojemnika, który pełni właśnie funkcję kompostownika, koniecznie wyrzuć je do kosza na odpady biodegradowalne. Co istotne żadnego ze śmieci takich jak opakowania plastikowe, szklane, metalowe itd. Nie musisz myć przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane.

Jak poprawnie segregować śmieci?

segregacja odpadów

https://www.pexels.com/pl

Metale i tworzywa sztuczne

Należy wyrzucać

– aluminiowe puszki po napojach i sokach

– folię aluminiową

– kapsle, zakrętki od słoików

– nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych

– metale kolorowe

– odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach

– opakowania po środkach czystości, kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp.

– opakowania wielomateriałowe

– plastikowe opakowania po produktach spożywczych

– plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie

– puszki po konserwach

Papier

Należy wyrzucać

– gazety i czasopisma

– katalogi, ulotki, prospekty

– opakowania z papieru, karton, tekturę

– papier pakowy

– papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki

– torby i worki papierowe

– zeszyty i książki

Szkło

Należy wyrzucać

– butelki i słoiki po napojach i żywności (butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych)

– szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców)

Odpady biodegradowalne

Należy wyrzucać

– gałęzie drzew i krzewów

– niezaimpregnowane drewno

– odpadki warzywne i owocowe

– resztki jedzenia

– skoszoną trawę, liście, kwiaty

– trociny i korę drzew

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLodówki Smeg
Następny artykułRzadka skała – Onyks

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here