Lampa LED do akwarium

Oświetlenie akwariowe jest niezwykle ważne, nie tylko z uwagi na potrzeby hodowanych w nim rybek i roślin, ale także z uwagi na walory estetyczne całego zbiornika. Dobrze podświetlone akwarium prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, stanowi wyjątkową ozdobę w pomieszczeniu, w którym je postawiono. Tym bardziej, że dostępne systemy oświetleniowe dedykowane do akwarium zostały zaprojektowane pod kątem wywoływanych efektów estetycznych. Niezwykle popularne są lampy LED, wysoce wydajne, żywotne, a w wielu przypadkach też bezawaryjne. Poniżej poświęcamy im więcej miejsca – podpowiadamy jakie LEDy do akwarium warto wybrać oraz na jakie cechy produktów zwrócić uwagę w czasie zakupów. 

Najważniejsze kryteria doboru oświetlenia LED do akwarium 

Technologia LED jest chętnie wybierana przez wielu fanów akwarystyki. Oferta dostępnych lamp zwiększa się z roku na rok, co ułatwia odnalezienie produktu idealnie pasującego do Twojego zbiornika. Przed dokonaniem wyboru warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych spraw, które mogą mieć wpływ na Twoje zapotrzebowanie na lampę akwariową. Ważne są wymiary fizyczne zbiornika – jego pojemność i wysokość. Nie można też zapomnieć o roślinach obecnych w akwarium i ich potrzebach. Nie mniej ważny jest dekoracyjno-aranżacyjny aspekt systemu oświetleniowego. 

Oprócz czynników wymienionych wyżej, ważne jest też miejsce montażu. Im wyżej będzie umieszczony system oświetleniowy, tym intensywniej powinien świecić. Wynika to oczywiście z zapotrzebowania roślin na światło, które bez niego nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować. 

Ponadto, konieczne będzie sięgnięcie po LEDy wysoce szczelne – na poziomie IP65. Produkty takie są zabezpieczone przed szkodliwym wpływem pyłków, wilgoci oraz wody. Nadają się do montażu bezpośrednio nad taflą wody, jednak nie należy umieszczać ich poniżej jej poziomu. Jeśli poszukujesz systemów oświetleniowych dedykowanych do zanurzenia w wodzie, wówczas należy sięgnąć po LEDy o klasie szczelności IP68.

Systemy LED do akwarium – polecane i popularne rozwiązania

Najczęściej wybierane systemy LED to przede wszystkim: świetlówki, moduły oraz taśmy. Ich moc, rozmiar i długość warto wybierać po dokładnym namyśle. 

Świetlówki LED są niezwykle atrakcyjne wizualnie oraz energooszczędne. Emitują światło intensywne, pozbawione niepożądanego efektu migotania. Ponadto, zamontowanie świetlówek LED jest bardzo proste. Wiele dostępnych produktów posiada zintegrowane zasilacze, podpinane bezpośrednio do sieci. Szczególnie warta polecenia jest ledowa lampa do akwarium ze sklepu Aquael, o wysokim stopniu szczelności, przeznaczona do montażu zarówno powyżej jak i poniżej poziomu wody. 

Moduły LED to rozwiązania pozwalające na tworzenie wielobarwnych aranżacji. Dostępne są w odcieniach konwencjonalnych (przede wszystkim biały) oraz w wersji bardziej rozbudowanych. Do tych ostatnich należą taśmy LED RGB, wykorzystujące dodatkowe barwy światła. Za ich pomocą możesz stworzyć wyjątkowy podwodny krajobraz, wprowadzając do niego intensywne i jaskrawe barwy. Moduły jak i taśmy mogą być wykorzystywane zarówno jako oświetlenie dodatkowe jak i główne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here