Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa, to roślina, która prawie o każdej porze roku prezentuje się zachwycająco. Podczas wiosny wręcz tonie w zieleni swoich liści, zaś latem i jesienią zachwyca urodą swoich białych, różowych i zielonych kwiatów, a w czasie zimy mogą przepięknie ozdabiać ogród swoimi oszronionymi lub zaśnieżonymi kwiatostanami.

Pochodzenie hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa wywodzi się z Azji. Ten rodzaj kwiatów, jaki nazywany jest również hortensjami wiechowatymi, można spotkać na ich naturalnych stanowiskach w Chinach, Japonii, a także na wyspach Kurylskich, tak samo jak na Sachalinie. Te krzewy osiągają tam wielkość nawet do 4 m.

Hortensja mrozoodporna

Klimat, jaki panuje w naszym kraju, spowodował, że hortensja bukietowa stała się w pełni mrozoodporna, co jest nieocenioną zaletą. Natomiast jej maksymalna wysokość nie przekracza 2 m. Podłużne i jasne liście, które są jej nieodłączną częścią, posiadają zaostrzenia na końcach. A kwiatostany, które przyjmują formę stożków, wręcz zadziwiają swoimi rozmiarami, osiągając wielkość nawet 40 cm.

Hortensja

https://pixabay.com/pl

Kwiaty w zależności od odmiany, w jakiej występuje roślina, mogą posiadać białe, jasnozielone, ciemnoróżowe lub nawet lekko różowe barwy. Podobnie jest też w przypadku nieco bardziej wrażliwych na mróz hortensji ogrodowych, które u większości odmian, zmieniają swoją barwę w zależności od swojej fazy rozwoju.

Hortensje odporne na mróz

Kwiatostany mogą pozostawać na krzewach nawet przez całą zimę, tworząc przez ten czas bardzo ciekawą dekorację ogrodową, zwłaszcza gdy okryje je szron lub śnieg.

Hortensje – białe  i kremowe odmiany

Do najpopularniejszych należą odmiany, które posiadają białe kwiaty. Niektóre z nich można dostać nawet w formie szczepionej na pniu. Białe kwiaty wytwarzane są przez odmianę Magical Moonlight, która może osiągać wysokość nawet do 1,5 m i posiadać ogromne kwiatostany.

hortensja pochodzenie

https://pixabay.com/pl

Z kolei Hortensja o nazwie Kyushu ma bardzo zwarty pokrój. A odmiana Polar Bear może osiągać wysokość nawet 2 m, a w dodatku wyróżnia się wręcz gigantycznymi kwiatostanami, które wstępnie są lekko zielone, a z czasem ich barwa zmienia się w kierunku czystej bieli.

Równie warta uwagi jest odmiana Silver Dollar, która w całym swoim okresie kwitnienia jest śnieżno biała. Tak samo jak Unique, z tym że jej kwiaty są nie tyle białe, ile biało-różowe, ich liście również trochę bardziej się różnią od innych gatunków, ponieważ posiadają bardziej intensywne ubarwienie.

Jeśli chodzi o białe odmiany, równie dużym powodzeniem cieszy się hortensja Tardiva, która może osiągać nawet do 3 m wysokości. Jej kwiatostany złożone są z bardzo drobnych kwiatów płodnych i nieco większych płonnych. A liście występują w seledynowej barwie zieleni.

Hortensja pochodzenie

https://pixabay.com/pl

U kilku odmian hortensji, można również spotkać nietypowy dla roślin zielony kolor kwiatów. Pojawia się on zaraz na początku zakwitania roślin, w czasie lata. Następnie zanika, a kwiatostany przybierają białą lub różową barwę.  Płatki tej barwy są bardzo charakterystyczne dla tej odmian Candlelight, Dentelle de Gorron Rencri, Limelight, Little Lime Jane, a także Diamantino.

Hortensje w odcieniach różu

Bogaty wygląd tych roślin, nawet późnym latem i jesienią przeważa nad tym jak prezentują się inne rośliny, które w większości przekwitają. Ich kwiatostany zaczynają różowieć, a niektóre z nich stają się znacznie ciemniejsze niż na początku, przybierając odcień czerwieni i w niektórych przypadkach nawet rdzawy kolor.

Bardzo intensywnym kolorem kwiatostanów wyróżnia się odmiana Pink Diamond, która może osiągnąć nawet 2 m wysokości, oraz jej nieco mniejsza siostra Sundae Fraise, jak i również Pinky Winky, która bardzo intensywnie się przebarwia.

Z kolei jasno różowymi kwiatami, nawet pod koniec okresu kwitnienia mogą poszczycić się hortensje Dart’s Little Dot Darlido, które są dosyć niskie, ponieważ mierzą maksymalnie wysokość 1 m. Dla osób, które potrzebują nieco wyższej rośliny zaleca się zakup Phantom lub Great Star, która posiada wydłużone płatki, dzięki czemu jej kwiaty są jeszcze bardziej efektowne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here