wieniec adwentowy

Wieniec adwentowy jest jedną z pierwszych oznak nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, stanowi również wystrój, jaki często pojawia się w domach. Zgodnie z tradycją wieniec adwentowy przygotowuje się co najmniej na 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Co symbolizuje wieniec adwentowy i jaka jest jego historia? Czy można go samodzielnie wykonać? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Historia wieńca adwentowego

Historia powstania wieńca adwentowego sięga jeszcze czasów sprzed II wojny światowej. Zaczęła się od niemieckiego teologa i pastora Johanna Hinricha Wicherna, zajmował się on prowadzeniem świetlicy dla sierot, która miała swoją siedzibę w Hamburgu. Aby wzbogacić wystrój świetlicy i jednocześnie umilić czas oczekiwania dzieciom, na Boże Narodzenie, postanowił zawiesić tam duże drewniane koło, wraz z umieszczonymi na nim 24 świecami adwentowymi. W pierwszą niedzielę adwentu wspólnie z dziećmi zapalono pierwszą świecę. Tę samą czynność powtarzano każdego dnia, aż do Bożego Narodzenia, gromadząc się jednocześnie przy modlitwie i zapalając przy tym kolejne knoty.

Ta tradycja została z nami do dziś, jedynie modyfikacji uległa liczba świec, zmniejszając się z 24 sztuk, do 4, czyli po 1 na każdą niedzielę w adwencie. W 2020 roku pierwszą świecę mogliśmy zapalić 6 grudnia, natomiast w 2021 r. będzie to 5 grudnia.

Wygląd wieńca adwentowego

Aktualnie Wieńce adwentowe przybierają znacznie mniejszą formę, niż było to w przypadku pierwowzoru, który musiał posiadać miejsca na aż 24 świece. Wieńce, które tworzy się teraz, opierają się najczęściej na kole, które posiada średnicę od 20 do 40 cm. Podstawę stanowią zazwyczaj gałązki z drzewa lub krzewu iglastego, które formuje się w okrąg – najczęściej wykorzystywany jest do tego świerk, cyprysik, sosna, jodła, oraz cis. Na takim kole mocuje się 4 świece w równych odstępach.

wieniec

https://pixabay.com/pl/

Świece mogą mieć dowolny kształt. Ponadto wieniec można dowolnie  dekorować przy pomocy różnego rodzaju ozdób, takich jak kolorowe wstążki, małe bombki, owoce i szyszki.

Wieniec adwentowy – znaczenie

Jakie znaczenie ma wieniec adwentowy? Symbole związane z tą dekoracją są bardzo istotne i dość rozbudowane – każdy z jej elementów posiada swoje znaczenie i nie jest przypadkowy.

– Cztery świece – zapalane są w każdą niedzielę adwentu, są symbolem zbliżania się do Jezusa Chrystusa, czyli jedynej i prawdziwej światłości.

– Gałązki z drzewa iglastego – czyli drzewa, które jest wiecznie zielone, co jest symbolem życia i wspólnoty.

– Każda świeca także posiada swoje znaczenie – pierwsza jest świecą nadziei, druga świecą pokoju, trzecia świecą radości, a z kolei czwarta miłości.

– Okrągły kształt – to, że wieniec przybiera właśnie okrągły kształt, nie jest bez znaczenia, ponieważ symbolizuje on nieskończoność, życie wieczne, a także to, że Bóg jest wieczny i nie ma początku, ani końca.

Wieniec adwentowy na stół

W grudniu wieńce adwentowe pojawiają się nie tylko wśród dekoracji kościelnych, ale również wśród tych w domu. W czasie nabożeństwa w każdą niedzielę adwentu zapala się kolejną świecę. Gotowe wieńce adwentowe można kupić w niemal każdym sklepie z dekoracjami do wnętrz, dostępne są również w kwiaciarniach, jednak to te, które wykonujemy własnoręcznie, są zawsze najpiękniejsze i mają największą wartość.

adwent

https://pixabay.com/pl/

Jak zrobić wieniec adwentowy krok po kroku, który sprawdzi się w każdym wnętrzu?

Wieniec adwentowy instrukcja

  1. Tworzenie wieńca adwentowego należy zacząć od konstrukcji szkieletu. Mogą do tego posłużyć m.in. giętkie gałązki, cienkie splecione ze sobą druciki, a także gruby sznur, który będzie np. zapleciony w warkocz.
  2. Kolejnym krokiem, jest ozdobienie stworzonego szkieletu za pomocą zielonych gałązek iglaków, można do tego użyć nici, cienkiego drucika lub kleju na gorąco.
  3. Do najistotniejszych elementów wieńca należą świece adwentowe, bez nich będzie to jedynie ozdoba świąteczna, a nie wieniec. Następnie należy umieścić na wieńcu inne elementy, które będą kolorystycznie pasowały do wystroju wnętrza. Gotowe!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here