Przebiśnieg

Śnieżyczka przebiśnieg, czyli roślina, która znana jest pod wieloma nazwami, m.in. przebiśnieg pospolity, przebiśnieg zwyczajny, gładyszek, gładysz pospolity, śniegułka, śnieguła, śnieżyca. Roślina cebulowa, należąca do rodziny amarylkowatych. Jest powszechnie znana, a swoje pochodzenie zawdzięcza terenom leśnym położonym w południowej i środkowej Europie. W Polsce występuje, jako gatunek chroniony.

Przebiśnieg i jego nazwa łacińska wywodzi się od greckiego słowa gala, które oznaczało – mleko i anthos – kwiat, oraz nivalis – ze śniegu. Z kolei polska nazwa wzięła się od terminu kwitnienia, ponieważ kwiaty u tych roślin cebulowych, pojawiają się wyjątkowo wcześnie, co w praktyce oznacza, ze często przebijają się przez śnieg.

Przebiśniegi należą do jednych z najwcześniej zakwitających roślin z rodziny cebulowych – ich okres kwitnienia rozpoczyna się już na początku lutego i kończy się z końcem kwietnia, czyli w okresie, gdzie dopiero inne kwiaty zaczynają prezentować swoje uroki. Są pachnące, przez to często odwiedzane przez pszczoły, a ponadto posiadają bardzo charakterystyczną budowę. Składają się z sześciu działek kielicha, z czego trzy zewnętrzne, śnieżnobiałe i eliptyczne, mają zaokrąglone kształty na końcach. Pozostałe trzy, są od poprzednich znacznie krótsze i posiadają zieloną plamkę na szczycie.

Uprawa przebiśniegów

https://pixabay.com/pl

Płatki występujące na koronie kwiatów posiadają możliwość niemal natychmiastowej reakcji na zmieniającą się temperaturę – mogą m.in. zamykać się na noc, jeśli warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz nie są dla nich sprzyjające. Pomimo że przebiśniegi są tak piękne i zachwycające, to należy na nie uważać, ponieważ wszystkie z ich część posiadają określoną substancję trującą, przez co mogą być niebezpieczne.

Uprawa i wymagania – przebiśniegi

Najlepszym podłożem dla przebiśniegów jest żyzna, wilgotna, a nawet bardzo wilgotna gleba brunatna właściwa. Te rośliny szczególnie preferują stanowiska chłodne lub ewentualnie takie, które występują w półcieniu. Przebiśniegi są jednymi z nielicznych roślin, które są w pełni mrozoodporne.

Przebiśniegi nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli jednak zaszczycą nasz ogród swoją obecnością, można im pomóc w dalszym rozwoju, odchwaszczając je i podlewając małą ilością wody. Do prawidłowego rozwoju nie potrzebują ściółki i obcinania kwiatów, czy np. liści, ponieważ przebiśniegi zalicza się do roślin, które znikają po okresie kwitnienia.

Odmiany przebiśnieg

https://pixabay.com/pl

Przebiśniegi rozmnażają się w bardzo łatwy i szybki sposób – można stosować zarówno siew nasion, jak i również ich podział. Bardzo duże grupy roślin, należy podzielić na mniejsze, tuż po ich okresie kwitnienia, gdy liście są jeszcze mocno zielone. W ten sposób dochodzi do oddzielenia potomnych cebulek. Można również spróbować zebrać nasiona, a następnie je wysiewać, albo poczekać aż roślina samoistnie się wysieje.

Cebule przebiśniegów należy wsadzać do ziemi we wrześniu, w odstępach co najmniej kilku centymetrów.

Przebiśniegi – Zastosowanie

Przebiśniegi można spotkać w formie dzikiej, czyli rozsiewane samoistnie, oraz w formie roślin ozdobnych, w momencie gdy są sadzone i następnie uprawiane. Bardzo chętnie sadzi się je w ogrodach, tuż pod koronami krzewów i drzew, tworząc w ten sposób bardzo rozległe i gęste dywany kwiatów. Można używać ich również do komponowania bukietów, jednak należy mieć na uwadze ostrożność w stosunku do wody, w której stoją, ponieważ może ona zawierać trujące substancje, wydobywające się z rośliny.

Ciekawe odmiany przebiśniegów

– Flore Pleno – posiada pełne kwiaty

– Maximus – charakteryzuje się bardzo dużymi kwiatami

– Pusey Green Tips – mają zielone plamki także na zewnętrznej części płatków

– Snow White’s Gnome – całkowicie białe i miniaturowe

Przebiśnieg – zasięg występowania

Północną granicą naturalnie występującego zasięgu jest linia, ciągnąca się przez Francję, Niemcy, Polskę, aż po Ukrainę. W Polsce przebiśniegi można najczęściej spotkać w górach, a także na wyżynach, oraz Dolnym Śląsku. Rzadziej występują np. w Wielkopolsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here