Niemal każdy, komu zdarzyło się chociaż raz posadzić niecierpki na balkonie, doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że bardzo efektownie wyglądają i ożywiają nawet zacienione miejsca. Do kolekcji wypróbowanych już odmian każdego roku, dołączają nowe i znacznie ciekawsze.
Niecierpki – kwiaty
Można spokojnie powiedzieć, że niecierpki, należą do grupy roślin, które można porównać do optymistów, ponieważ kwitną one w najróżniejszych odcieniach różowego koloru. Począwszy od takich bardzo nasyconych, przez pastelowe, aż po bardzo subtelne barwy, przypominające pudrowy róż. Taką gamę kolorystyczną uzupełniają m.in. białe i łososiowe odmiany, a także czerwone, fioletowe, a nawet dwubarwne – łączące kolory w postaci nakrapianych płatków lub pasków.
Niecierpki charakteryzują się bardzo długim kwitnieniem niemal przez cały sezon. Ich kwiaty mogą mieć średnicę nawet 1 cm, w przypadku niecierpka sułtańskiego lub 4-5 cm, jeśli mamy do czynienia z odmianą nowogwinejską. Zawsze jest ich bardzo dużo, przez co niemal całkowicie kwiaty zasłaniają swoje liście. Dość popularne są również odmiany, które posiadają pełne kwiaty, które swoją budową przypominają bardzo drobne różyczki.
https://pixabay.com/pl
Rośliny najczęściej przybierają kształt kopułek. Szczególnie efektownie wyglądają takie, które posiadają duże kwiaty, a jednocześnie niewielkie rozmiary, np. z serii Harmony. Niektóre niecierpki, np. występujące w serii Spellbound, mają bardzo wiotkie pędy, przez co świetnie prezentują się w wiszących doniczkach, gdzie można je formować w kule.
Wielkość roślin jest bardzo zróżnicowana. Począwszy od karłowatych, które najczęściej osiągają wysokość ok.15 cm, aż po odmiany niecierpka nowogwinejskiego, które mogą osiągać nawet 40 do 50 cm. Odmiany, które ostatnio pojawiły się na rynku, mają bardzo zwarty pokrój i jednocześnie bardzo dobrze się krzewią.
Niecierpek balkonowy
Niecierpki na balkon kupuje się najczęściej w drugiej połowie maja. Jeżeli natomiast już w lutym trafimy na bardzo ciekawy okaz, można go zakupić bez obaw.
https://pixabay.com/pl
Do najpopularniejszych gatunków zalicza się:
– Niecierpek Sułtański – inaczej nazywany Wallera
– Niecierpek Nowogwinejski i Niecierpek Mieszańcowy – nazywany również Impatiens velvetea, mogą z powodzeniem rozwijać się w domu, w miejscach, które dobrze oświetlone są rozproszonym światłem. Te same rośliny można w czasie letniego sezonu przenosić na rabatę lub balkon. Gatunki te rozrastają się najlepiej i mogą kwitnąć w lekko zacienionych miejscach. Niecierpek nowogwinejski, jako jedyny sprawdzi się w naprawdę mocno zacienionych miejscach.
Hodowcy nieustannie starają się uzyskać odmiany, które dobrze będą znosiły upały i równocześnie nie będą ulegały poparzeniom, będąc wystawione na pełne słońce. Do takich odmian na ten moment można zaliczyć niecierpka gwinejskiego o odmianie Super Goal i Kokomo.
Niecierpek ogrodowy
Niecierpki doskonale sprawdzają się w formie roślin rabatowych, gdzie samodzielnie lub w połączeniu z innymi kwiatami i trawami, mogą tworzyć kwietne łąki. W ogrodzie poza niecierpkiem nowogwinejskim lub sułtańskim można postawić na uprawę niecierpka balsamina, lub gruczołowatego. Te dwa charakteryzują się bardzo dużą wysokością, osiągającą nawet 100 cm.
Kiedy sadzić niecierpek w ogrodzie?
Niecierpki odmianowe, pochodzą głównie z gospodarstw ogrodniczych i można kupić je w doniczkach. Tego typu okazy najczęściej posiadają już silnie rozwinięte korzenie. W pojemnikach lub bezpośrednio do gruntu najlepiej należy je wsadzać w drugiej połowie maja.
https://pixabay.com/pl
Stosujemy wtedy rozstawę co 15-25 cm, mając na uwadze siłę wzrostu i rozrostu danej odmiany. Rośliny te zazwyczaj bardzo szybko się przyjmują i w krótkim czasie zaczynają bardzo obficie kwitnąć.
Niecierpek i jego nasiona
Jeżeli nasiona niecierpków uda nam się kupić już w marcu i wysiać je np. do skrzynki na parapecie, to wówczas na pierwsze kwiaty będzie trzeba czekać aż do lipca. Jednak należy pamiętać o tym, że ani niecierpek nowogwinejski, ani I. velvetea nie występują w posaci nasion.