malowanie płytek

Nie zawsze musisz skuwać stare kafelki, które są ładnie ułożone, ale niestety przestały już Ci się podobać lub nie pasują kolorystycznie do reszty aranżacji pomieszczenia. Koszt, jaki trzeba ponieść, aby pozbyć się kafelek, następnie zakupić i ułożyć nowe, może w niektórych przypadkach trochę nadszarpnąć budżet domowy, nie wspominając już o znalezieniu odpowiedniego fachowca i ponoszeniu ryzyka związanego z wykonaniem fuszerki.

Malowanie płytek ceramicznych, jest jednym z nieocenionych sposobów na efektowną i jednocześnie szybką metamorfozę lub remont wnętrza. Można dzięki temu uniknąć pracochłonnej, żmudnej i  przede wszystkim kosztownej wymiany terakoty lub glazury. Dodatkowo pomalowane powierzchnie są w pełni odporne na możliwe uszkodzenia, działania detergentów i przetarcia, a ponadto doskonale się prezentują na tle armatury łazienkowej lub kuchennej. Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji, dzięki którym w łatwy sposób dowiesz się jak zaplanować malowanie płytek farbą w łazience lub kuchni, a także wskazówki dotyczące tego, na co zwrócić uwagę wybierając farbę do płytek.

Farba do płytek ceramicznych, czy produkt do ścian?

Czy pomalowanie płytek kuchennych lub łazienkowych wymaga zastosowania specjalnych środków? Zdaniem specjalistów, na co dzień zajmujących się tego typu czynnością – tak. Jest to spowodowane dwoma czynnikami:

  1. Specyfiką powierzchni
  2. Stosunkowo dużymi wymaganiami warunków, jakie panują w tego rodzaju pomieszczeniach.

Farba do płytek

https://pixabay.com/pl

Należy mieć tu przede wszystkim na uwadze różnice, jakie wynikają z samego wykończenia tynków i płytek ceramicznych, które zdecydowanie są duże, zaczynając już od samej struktury, a kończąc na funkcjonalności. W czasie malowania ściany, która posiada na sobie już warstwę tynku, za pomocą farby, swobodnie wnika ona w mikroskopijne pory tynku, dzięki czemu może trwale związać się z podłożem. Podłoża ceramiczne są niezwykle szczelne, gładkie i zwarte, przez co farba nie ma szans, aby wniknąć w ich strukturę, co powoduje, że finalnie nie trzyma się ona ściany. Może to spowodować, ze jedynie zastosowanie specjalnych produktów, przeznaczonych do tego rodzaju powierzchni, będzie skuteczne.

Ponadto jeśli mamy w planach w niedalekiej przyszłości przeprowadzić malowanie płytek ceramicznych w kuchni lub łazience, należy pamiętać również o bardzo specyficznych warunkach, jakie panują w tego rodzaju pomieszczeniach. Farba do płytek kuchennych, czy łazienkowych, powinna być odporna na długotrwały kontakt z wodą i wilgocią, oraz na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne, a także środki myjące i detergenty.

Jaka farba do malowania płytek?

W sklepach warto szukać produktów specjalnie dedykowanych do podłoży ceramicznych, tzn. płytek ceramicznych, glazury, gresu terakoty itp. Nie należy wybierać farb do różnych rodzajów ceramiki. Natomiast rozsądnym rozwiązaniem jest wybór jednej farby, która przeznaczona jest np. do płytek podłogowych, a z kolei drugiej, która świetnie sprawdzi się na płytkach na ścianie. Jest to spowodowane tym, że obydwie farby posiadają inne właściwości, jedne z nich są eksploatowane z zupełnie inną intensywnością, niż drugie, a także narażone na zupełnie inne uszkodzenia.

malowanie kafelków

https://pixabay.com/pl

Znaczna większość dostępnych na rynku farb do malowania kafelków, to preparaty dwuskładnikowe, które należy wymieszać bezpośrednio przed ich użyciem. Równie popularne są też farby V33, czyli farby przeznaczone do renowacji różnego rodzaju podłoży.

Stosując farbę do płytek ceramicznych, mamy nadzieję, że będzie się ona charakteryzowała bardzo wysokim stopniem przyczepności do podłoża. Ponadto wybieramy tego rodzaju produkty z myślą o tym, że spełnią one wymagania, jakie stawiają przed nim warunki, jakie panują w danym pomieszczeniu. Jeżeli jednak odnawiamy ścianę lub podłogę w kuchni, lub łazience, należy zwrócić szczególną uwagę na wysoką odporność na wodę, plamy, wilgoć i szorowanie. Oprócz tego należy również brać pod uwagę rodzaj wykończenia powłoki, jaki może pomóc nam w osiągnięciu pożądanego efektu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBojownik – hodowla
Następny artykułLodówki Smeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here