bojownik

Bojownik jest jedną z częściej spotykanych ryb, znajdujących się w domowym akwarium. Hodowla bojownika syjamskiego, może być nie tylko łatwa, ale również bardzo przyjemna i prosta. Jednak dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem akwarium, może ona okazać się trochę problematyczna, przez co na początku mogą pojawić się pewne pytania z tym związane i liczne błędy, których można uniknąć, jeśli tylko uprzednio zapoznamy się z wystarczającą ilością zagadnień związanych z tym tematem.

Bojownik nie należy do bardzo trudnych w utrzymaniu ryb, jednak należy wiedzieć o nim co nieco, ponieważ tylko dzięki temu będzie czuł się on dobrze w naszym akwarium i będzie zadowolony z życia w warunkach, jakie mu zapewnimy.

Poniżej znajdziesz informacje, jak utrzymać zdrowego bojownika syjamskiego? Jakie parametry są dla niego najbardziej odpowiednie? Jak się z nim obchodzić? Co lubi, a za czym nie przepada?

Bojownik – charakterystyka

rybki

https://pixabay.com/pl

Bojownik syjamski, bojownik wspaniały, czy Betta splendens, to nazwy przypisywane do ryby z rodziny labiryntowatych. Naturalnie występują one w Azji. Żyją w maleńkich jeziorkach, rozlewiskach rzek, a także na polach ryżowych. Aktualnie bojownikowi grozi wyginięcie. W akwarium może dożyć nawet dwóch lat.

Bojowniki są dosyć mało wymagającymi rybami, a ich utrzymanie jest dosyć proste, samce są bardzo silne terytorialnie względem samców pochodzących z tego samego gatunku, co należy brać pod uwagę, przy planowaniu akwariów dla bojownika.

Jakie akwarium wybrać dla bojownika

Na pytanie dotyczące wyboru odpowiedniego akwarium dla bojownika można znaleźć odpowiedź m.in. na różnego rodzaju blogach, które dotyczą bezpośredniej opieki nad rybami akwariowymi. Zawsze można również zapytać doradców w sklepie zoologicznym, którzy nie tylko pomogą w wyborze, ale również wskażą konkretny produkt.

Kolory i rodzaje bojowników

rybki akwariowe

https://pixabay.com/pl

Bojowniki można spotkać w wielu odmianach hodowlanych i kolorach, ich ilość jest wręcz niezliczona. Bojownik w naturze, jest rybą, która posiada znacznie krótsze płetwy, niż egzemplarze, które możemy spotkać w sklepie. Formy, które zostały stworzone przez człowieka, charakteryzują się bardzo długimi i jednocześnie weloniastymi płetwami w przypadku samców. Z kolei dzikie bojowniki, które posiadają znacznie krótsze płetwy, są dużo trudniej dostępne, niż hodowlane formy weloniastych bojowników.

Jak odróżnić samca od samicy – bojownik

Odróżnienie samca od samicy w przypadku bojownika jest niezwykle proste. Samce są dużo bardziej okazałe i mocniej ubarwione w porównaniu do samic. Dodatkowo nawet samce, które występują w naturze, posiadają dużo dłuższe płatwy. A z kolei samica ma wyraźne pokładełko na podbrzuszu.

Czy bojownik może przebywać z innymi rybami?

Bojownik może przebywać w jednym akwarium z innymi rybami, które mają spokojną naturę i podobną lub mniejszą wielkość. W przypadku znacznie większych ryb często bywa onieśmielony, nawet w sytuacji gdy są one spokojne. Zalecane jest, aby trzymać go w akwarium, w którym przebywa jeden gatunek lub znajdują się mniejsze ryby, ale o bardzo zbliżonym biotypie, ponieważ to on ma pełnić władzę i to właśnie dla niego zakładane jest – bojownikarium.

Walki samców bojownika

O ile w przypadku samca bojownika jest tak, że akceptuje on inne ryby, a nawet samice jego gatunku, to niestety może on przejawiać negatywne nastawienie do innych samców. Z tego względu rekomenduje się, aby w jednym akwarium znajdował się tylko jeden samiec, ponieważ w przeciwnym razie, gdy w akwarium będzie znajdowało się ich więcej, będą one wzajemnie ze sobą walczyć, aż jeden pokona wszystkich i zostanie wygranym na placu boju.

Odstępstwem od tego może okazać się bardzo duże akwarium, gdzie znajdują się bujne rośliny, które pozwolą na schronienie się słabszych samców i tym samym umożliwienie im ucieczki, oraz zajęcie innego terytorium, ale niestety możliwe jest to tylko w kilkusetlitrowych akwariach. W standardowym akwarium mającym pojemność do 50 L zalecane jest posiadanie tylko jednego samca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here