farba do mebli

Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie najłatwiejszych sposobów odnawiania mebli jest ich pomalowanie. Oferta sklepów i marek farb do malowania mebli jest na tyle duża, że większość osób ma problem z dokonaniem właściwego wyboru, na który środek się zdecydować. Gdzie lepiej może sprawdzić się farba akrylowa, a gdzie postawić na farbę kredową lub alkidową? Czy meble można malować za pomocą farby tablicowej? W jakim przypadku należy zdecydować się na lakier? Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą okazać się przydatne w wyborze najlepszej farby dla Twoich mebli.

Farba akrylowa do mebli

Najpopularniejszą grupą farb do malowania mebli, które charakteryzują się całkowitym kryciem, są w tym momencie farby akrylowe, które nazywane są również przez niektórych emaliami akrylowymi. Pomalowane za ich pomocą powierzchnie mogą posiadać matowe, półmatowe lub nawet połyskliwe wykończenie. Tego typu farby posiadają spoiwo w postaci żywicy akrylowej, a funkcję rozcieńczalnika pełni woda, dzięki czemu ich zapach nie jest bardzo nachalny, a bywają również konkretne farby, które w ogóle go nie posiadają. Ponadto schną znacznie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku farb rozpuszczalnikowych.

Farby akrylowe w porównaniu z farbami na bazie rozpuszczalników są niestety mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego jeszcze przed malowaniem warto zastanowić się nad zastosowaniem warstwy podkładowej, za pomocą dobrej jakości farby gruntującej. Ogromną zaletą stosowania farb akrylowych jest natomiast fakt, że są one odporne na działania czynników atmosferycznych, jak i również promieniowania ultrafioletowego, co sprawia, że z upływem czasu nie pojawiają się na ich powierzchni przebarwienia i pożółknięcia.

malowanie mebli

https://www.pexels.com/pl

Emalie akrylowe, powinny być nakładane na warstwę podkładową. Można je stosować zarówno na meble drewniane, oraz takie, które wykonane są ze sklejki drewnianej, płyty wiórowej lub płyty pilśniowej. Równie dobrze sprawdzają się także na powierzchniach szklanych i metalowych.

Do czego można używać farby akrylowej?

Farb akrylowych najlepiej używać do mebli, które są eksploatowane jedynie w niewielkim stopniu, ponieważ w przeciwnym wypadku istnieje duża szansa na powstanie uszkodzeń mechanicznych, można nią pokrywać np. komody, szafy, kredensy, biurka. Z powodu bardzo delikatnego i mało uciążliwego zapachu, farby akrylowe mogą być stosowane do malowania mebli, m.in. w pokojach dziecięcych, a biorąc pod uwagę odporność na działanie czynników atmosferycznych, nadają się również, jako farby do mebli ogrodowych.

Farba ftalowa/alkidowa do mebli

Jednym z najczęściej dokonywanych wyborów, jeśli chodzi o farby do mebli drewnianych, farby do mebli laminowanych, a także farby do mebli MDF, zaliczane są także emalie alkaidowe, nazywane również jako farby ftalinowe, oraz emalie akrylowe. Potrafią one tworzyć powłoki całkowicie kryjące, które posiadają wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne.

renowacja mebli

https://pixabay.com/pl

Doskonałą przyczepnością charakteryzują się farby alkidowe, które dodatkowo posiadają zawarte w składzie oleje. Dodatkowo ta farba charakteryzuje się bardzo dużym stopniem elastyczności i doskonale rozlewa się po malowanej powierzchni. W efekcie czego malowanie pozwala na uzyskanie trwałych i idealnie gładkich powierzchni. Niestety ogromną wadą tej grupy farb jest ich nieprzyjemny i wręcz duszący zapach, który wynika z ich składów, gdzie m.in. znajduje się rozpuszczalnik i żywica alkidowa. Równie dużym minusem tych farb, może okazać się ich długie schnięcie, które wynosi aż od 12 do nawet 15 godzin.

Do czego używać farby alkidowej/ftalowej?

Emalię alkilową można stawać m.in. na powierzchniach wykonanych z drewna, płyty wiórowej, MDF-u, metalu, betonu, a nawet szkła. Dzięki bardzo dużej wytrzymałości na ich uszkodzenia mechaniczne, jak i również szorowanie i działanie bardzo niskich lub bardzo wysokich temperatur, oraz narażenia na częsty kontakt z wodą, może być również stosowana w przypadku mebli kuchennych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLips up
Następny artykułPopielaty blond – jak go uzyskać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here