szylkrety

Ubarwienie szylkretowe uznawane jest przez wielu za jeden z najpiękniejszych i tym samym najbardziej oryginalnych wzorów umaszczenia, jakie występuje u kotów domowych. Szylkretowy kot, jest stosunkowo rzadko występującym zjawiskiem, w porównaniu do większości innych barwnych odmian, a takie intrygujące połączenie barw, przyciąga uwagę innych, niczym magnes. Nie ma więc, co się dziwić, że w niektórych kulturach takie koty, uznaje się za przynoszące szczęście. Koniecznie poznaj jedne z najciekawszych i najbardziej zaskakujących faktów, na temat kota szylkretowego!

Kolor – żółwiowy

Szylkret, jest nawą, która pierwotnie zarezerwowana jest dla materiału, który posiada charakterystyczny brązowo-złotawe ubarwienie, pozyskuje się go z płytek rogowych pancerza żółwia szylkretowego. Niestety piękno takiego umaszczenia pancerza, stało się dla nich równocześnie dosyć zgubne, ponieważ w chwili obecnej należą one do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem. Z płytek szylkretu już od czasów starożytnych wytwarzano drogocenne wyroby użytkowe i dekoracyjne, w tym również oprawki okularów, czy też grzebienie. Aktualnie ten gatunek żółwia znajduje się na liście zwierząt po ścisłą ochroną.

Czarno-rudo plamy, które są fantazyjnie rozłożone i bardziej lub mniej wymieszane ze sobą na futrze kotów, mogą kojarzyć się niektórym osobom, właśnie z charakterystycznym dla pancerza żółwia szylkretowego – umaszczeniem. Dlatego też koty posiadające rudo-czarne futerko nazywa się potocznie kotami szylkretowymi.

szylkretowe

https://pixabay.com/pl/

Kiedyś obok słowa szylkret, często w Polsce pojawiało się również określenie szyldkret. W tym momencie stosuje się to już jednak bardzo rzadko, a w przypadku nomenklatury felinologicznej, wszystkie koty, które posiadają żółwiowaty kolor futerka, określa się mianem szylkretowych.

Szylkretowy to nie tylko rudo-czarne kolory

Każdy z szylkretowych kotów jest zupełnie inny – nie ma chyba na świecie dwóch identycznych osobników, które posiadałby taki sam układ plamek. Ponadto kotami szylkretowymi określa się nie tylko zwierzęta, które posiadają podstawowe, rudo-czarne umaszczenie. Federacja felinologiczna FIFe, wśród tych ras kotów, u których spotykamy umaszczenie szylkretowe, uznaje wszystkie z następujących wariantów kolorystycznych:

–  cynamonowy szylkretowy – plamy cynamonowo-brązowe i rude;

– czarny szylkretowy – czyli mieszanka rudego i czarnego;

– czekoladowy szylkretowy – plamy są koloru mlecznej czekolady oraz rude;

– liliowy szylkretowy – plamy liliowe i kremowe;

– niebiesko-kremowy – plamy niebieskie i kremowe;

– płowy szylkretowy – plamy beżowo-płowe i kremowe.

Wszystkie z powyższych odmian mogą występować również w zestawieniu z białym kolorem. W przypadku, gdy mamy do czynienia z domieszką koloru białego, wówczas mówimy o kotach szylkretowych z białym lub jak kto woli w anglojęzycznej wersji – calico.

szylkretowa

https://pixabay.com/pl/

U kotów szylkretowych z białym, określone kolory zawsze tworzą wyraźnie rozgraniczone miedzy sobą łaty, jest to zupełne przeciwieństwo dwukolorowych szylkretowych kotów, u których mogą występować zarówno wymieszane ze sobą czarne i rude włosy, jak i również łaty. W dodatku istnieją także takie odmiany, jak koty szylkretowe cieniowane, dymne, pręgowane, srebrzyste, czy też ze znaczeniami w formie point. Umaszczenie szylkretowe jest często spotykanym zjawiskiem, nie tylko w przypadku kotów rasowych. Do również urodziwych zaliczane są koty szylkretowe, europejskie, czyli popularne i często spotykane dachowce.

Kolor dla kocich dam

Prawie każdy szylkretowy kot jest samicą. Za takie umaszczenie są bowiem odpowiedzialne geny sprzężone z płcią, co oznacza, że są one umieszczone na chromosomie płciowym X. Gdy w genotypie, na jednym chromosomie, znajdzie się gen rudości, a na drugim gen, który będzie wykluczał kolor rudy, czyli – gen o, urodzi się szylkretka.

Jednoczesna obecność tych dwóch genów, sprawia, że w efekcie otrzymujemy kolor szylkretowy. Jedynie część z wszystkich włosów, otrzyma rudy kolor, zaś pozostałe będą czarne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here