Pierniki

Przepisy na pierniczki najczęściej przechodzą z pokolenia na pokolenie, przypominając nam rodzinne chwile spędzone z najbliższymi podczas ich przygotowywania. Przepisy na najlepsze pierniczki zazwyczaj przechowywane są w zeszytach, a dostęp do nich mają jedynie wybrani.

Nierzadko wiążą się z nimi długie i ciekawe historie, które można usłyszeć przy ugniataniu, a później pieczeniu tych korzennych ciasteczek. Tak naprawdę większość przepisów jest do siebie bardzo podobna, wiąże się to m.in. z tym że są to dosyć proste ciastka z niewielką liczbą składników, przez co zbyt duża ingerencja w przepis może go na tyle zmodernizować, że nie byłyby to już tradycyjne pierniczki.

Kultywowanie tradycji i korzystanie ze stałego i sprawdzonego przepisu powoduje, że co roku w okolicach świąt w wielu domach roznosi się cudowny zapach, którego nie da się zapomnieć. Sposób podania pierniczków różni się w zależności od preferencji. Niektórzy decydują się na pierniki bez lukru, są również osoby, które uważają, że prawdziwe są jedynie pierniki z lukrem.

Pierniczki

https://pixabay.com/pl/photos/piernik-m%C4%99%C5%BCczyzn-domy-tle-3084961/

Co do samego spożywania pierników, jest określona grupa osób, która preferuje najpierw umoczenie piernika w ciepłej zimowej herbatce, a dopiero potem jego zjedzenie. Jednak do takiego konsumowania tych zimowych ciasteczek najlepiej sprawdza się wersja pierniczków bez lukru. Jeżeli jednak chodzi o dzieci, to one z pewnością wybiorą pierniki lukrowane i kolorowo ozdabiane, na rynku dostępnych jest mnóstwo lukrów występujących w różnych kolorach, które specjalnie są stworzone do dekorowania pierniczków, ponadto wiele sklepów oferuje również posypki w przeróżnych kształtach np. gwiazdek, choinek, czy też serduszek.

Część osób decyduje się na zjadanie pierniczków od razu po upieczeniu, zaś druga skrzętnie je ukrywa i chowa przed innymi domownikami, by w czasie świąt zawiesić je na choince lub podać na talerzu. Pierniki można również przechowywać w zamkniętym pojemniku, m.in. sprawdzają się do tego duże słoiki, które ostatnio są bardzo popularne i modne, dzięki swoim walorom estetycznym. Dodatkowo tak przechowywane ciasteczka delikatnie zmiękną, przez co niektórzy uważają, że są jeszcze smaczniejsze.

Często zdarza się, że niektóre rodziny pieką pierniczki kilka razy przed świętami, ponieważ są tak pyszne, że znikają szybciej, niż się zakładało. Pierniczki wybierane są również jako forma obdarowywania innych małym prezencikiem, pakowane w ozdobne folie mogą stać się bardzo smacznym podarunkiem. Jeśli chodzi o czas przygotowywania tych korzennych ciasteczek, to nie należy on do najkrótszych. W Internecie jest mnóstwo innych przepisów na słodkości, które można zrobić nawet w 1/3 czasu, który należy poświęcić na pierniki.

Przepis na pierniki

https://pixabay.com/pl/photos/pieczenie-piec-sweet-deser-pyszne-4651363/

Jeśli chodzi o najważniejsze składniki, które dają ten cudowny aromat – można je samodzielnie skomponować, według własnych preferencji i proporcji lub kupić gotową mieszankę, która dostępna jest w każdym większym sklepie. Jej składniki mogą być naprawdę różne. W zależności od firmy produkującej – zawartość gotowej saszetki z przyprawą może się znacznie od siebie różnić. Do najczęściej występujących składników należą:
– cynamon
– gałka muszkatołowa
– kolendra
-imbir
– goździki
– ziele angielskie
– pieprz
– anyż
– kardamon
Kupując gotowe mieszanki przypraw, warto zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ wiele z nich posiada niepotrzebne wypełniacze w postaci dużej ilości cukru i mąki, bez których spokojnie można się obyć. Najlepiej wybierać produkty od firm, które stawiają wysoką jakość na pierwszym miejscu. Dobra przyprawa powinna mieć przepiękny i intensywny zapach po otwarciu opakowania, oraz mieć kolor ciemnego brązu. Jeśli chodzi zaś o konsystencję, to im drobniej zmielona jest przyprawa, tym smak pierniczków będzie lepszy, ponieważ lepiej wniknie ona w ciasto.

Tradycyjne pierniczki nie obędą się bez mąki pszennej, miodu (koniecznie naturalnego), cukru (najlepiej użyć cukru pudru), masła (ewentualnie margaryny), jajka, sody oczyszczonej i oczywiście przyprawy do pierników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here