olej z pestek dyni

Olej z pestek dyni, przez niektórych określany jest „zielonym złotem”, pozyskuje się go poprzez tłoczenie na zimno nieprażonych pestek z dyni. W wyniku takiego procesu możemy otrzymać brązowo-zielony olej roślinny, który charakteryzuje się lekko orzechowym posmakiem i zapachem. Dynia, która jest znana chyba już wszystkim, należy do roślin jednorocznych, z grupy dyniowatych. W jej skład wchodzi ok. 20 gatunków.

Głównie w Ameryce można spotkać dziko rosnącą dynię, jednak jej regularne uprawy znajdują się na całej kuli ziemskiej. Olej z pestek dyni jest produktem, który posiada mnóstwo różnych właściwości zdrowotnych, co sprawia, że bardzo często wykorzystuje się go w medycynie naturalnej. Jest substancją, której spożycie szczególnie zaleca się w przypadku mężczyzn, którzy zmagają się z problemem przerostu gruczołu krokowego, a także wszystkim, którzy mają problem z pasożytami układu pokarmowego, jak i również wszystkim tym, którzy na co dzień walczą z oznakami alergii i infekcjami górnych dróg oddechowych.

Olej z pestek dyni, poza szerokim zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, doskonale sprawdza się również w kosmetologii, gdzie licznie stosowany jest jako składnik preparatów, mających na celu nawilżanie skóry, a także wzmocnienie włosów. Plusy w jego właściwościach, będą zauważane również przez osoby, które kochają eksperymentowanie w kuchni i nieustannie poszukują nowych smaków. Olej z pestek dyni nazywany jest również – zielonym złotem, ponieważ jest doskonałym dodatkiem do sosów, w różnego rodzaju zdrowych sałatkach, zupach, jak i również słodkich przekąskach.

Pochodzenie oleju z pestek dyni

olej z dyni

https://pixabay.com/pl/

Niektórzy mogliby sądzić, że ojczyzną oleju z dyni są kraje znajdujące się w Europie. Jednak okazuje się, że jego pochodzenia należy dopatrywać się z terenów Syberii – historycznej krainy, która swoją lokalizację posiada w środkowej części Europy. Aktualnie należy ona głównie do Słowenii i Austrii.

Powszechna uprawa dyni, z której następnie produkowano olej, rozpoczęła się na tych obszarach już w XVII wieku. Tłoczony w ten sposób olej, charakteryzował się przede wszystkim niespotykanym jak dotąd ciemnozielonym kolorem, a także doskonałym smakiem i zapachem. Już na początku był wykorzystywany głównie w kuchni, ponieważ był jednym z unikalnych dodatków do wielu potraw.

Właściwości lecznicze oleju z pestek dyni, zostały bardzo szybko odkryte, już w XVIII wieku, gdzie był dostępny w niemal każdej austriackiej aptece. Do dzisiaj znaczna większość olei z pestek dyni, pochodzi właśnie z tego regionu, ponieważ proces produkowania tego cennego płynu nie zmienił się tam, już od ponad 400 lat.

Olej z pestek dyni – właściwości

olej dyniowy

https://pixabay.com/pl/

Olej z pestek dyni, ceniony jest przede wszystkim, ze względu na bardzo wysoką zawartość tłuszczów roślinnych, które są pełnowartościowe dla naszego organizmu. Aż 80% kwasów tłuszczowych, które znajdują się w tym oleju, są kwasami nienasyconymi, a tylko 20% z nich to kwasy nasycone. Kwasy tłuszczowe są jednymi z najbardziej cennych dla naszego organizmu, substancjami odżywczymi. Dzieje się to dlatego, że są bardzo potrzebne do budowy witaminy D, hormonów, oraz ścianek komórkowych.

Jednym z najważniejszych kwasów tłuszczowych, które można znaleźć w składzie tych olejów, jest kwas omega-6, jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów. Jego niedobór lub obniżony poziom, może doprowadzać m.in. do bezpłodności, obniżenia się odporności naszego organizmu, różnego rodzaju zmian skórnych, a także innych niekorzystnych dla naszego zdrowia chorób. Niestety nie jest on pionierem, jeśli chodzi o wysoką zawartość kwasów omega-3, ponieważ ma on ich w sobie mniej niż 1%.

Jednak warto wspomnieć, że olej z pestek dyni, zawiera mnóstwo innych składników, które są równie cenne dla prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów. Można tu wyróżnić m.in. witaminę A, witaminę D, witaminę E, witaminę H witaminy z grupy B oraz składniki mineralne. Nie można również nie wspomnieć o tym, że jest on bogaty w skwalen fitosterole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here