Najważniejsze właściwości korzenia kudzu

Kudzu to skrócone uproszczone określenie dla rośliny o nazwie „ołownik łatkowaty” lub ewentualnie „opornik łatkowaty”. Jej korzeń od lat zajmuje ważną pozycję w medycynie niekonwencjonalnej i fitoterapii. Dawniej używany niemalże wyłącznie w Azji i co niektórych terenach Ameryki Północnej, obecnie popularyzuje się na całym świecie, także i w Polsce. To tylko dowód na to, że coś w nim musi być.

Pozytywny wpływ na psychikę

Kudzu właściwości koncentrują się przede wszystkim na układzie psychicznym. Za sprawą izoflawonoidów, występujących w roślinie w dość dużych ilościach, w organizmie dochodzi do wzmożonej produkcji hormonów odpowiadających za samopoczucie, tzw. hormonów szczęścia, czyli serotoniny, ale też i dopaminy. Im wyższe ich stężenie, tym lepszy ma się nastrój, więcej motywacji i wyższy poziom energii. Dobry humor to jednak nie wszystko. Okazuje się, że te dwa hormony mogą sporo zdziałać w przypadku leczenia uzależnień.

Pomoc w walce z alkoholizmem i nie tylko

Korzeń kudzu dość mocno znany jest właśnie z tego, że w medycynie naturalnej i medycynie alternatywnej jest traktowany jak jeden ze skuteczniejszych środków do leczenia uzależnień. I to różnych form tych uzależnień. Przeważnie stosuje się go w terapii alkoholizmu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go w terapii uzależnienia od nikotyny albo różnych narkotyków, w tym m.in. marihuany.

Brzmi niewiarygodnie, ale badania naukowe tylko potwierdzają te przypuszczenia. W jednym z nich, w którym właściwości korzenia kudzu testowano na grupie osób uzależnionych od alkoholu, okazało się, że osoby przyjmujące ten korzeń sięgały po alkohol dwukrotnie rzadziej od tych, które korzenia nie spożywały. Już sam pozytywny wpływ na psychikę ma olbrzymie znaczenie dla walki z nałogami. Trzeba odnaleźć w sobie tę wewnętrzną siłę i motywację, by w ogóle stanąć do walki z uzależnieniem i w tej walce wytrwać, nawet gdy przyjdą cięższe chwile.

Kudzu właściwości zdrowotne

Mówiąc tak bardziej ogólnie, kudzu jest w stanie zadbać o zdrowie człowieka pod różnymi kątami. Ma właściwości antyoksydacyjne, dlatego dosłownie wymiata wolne rodniki z organizmu, nie pozwalając im na namnożenie się i wywołanie pewnych chorób. Korzeń kudzu przydaje się nawet przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń skórnych, takich jak chociażby trądzik. Najprawdopodobniej jego pozytywne działanie na tej płaszczyźnie wynika z jego naturalnych właściwości antybakteryjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here